DOLAR
19,0865
EURO
20,6181
ALTIN
1.200,80
BIST
4.997,80

Gelecek Vaad Eden Coinler

Gelecek Vaad Eden Coinler
12.07.2022 21:41
0

Birikimlerini kripto para piyasasında değerlendirmek isteyen yatırımcılar gelecek vaad eden coinler listelerini araştırmaktadırlar. Kripto para borsası her ne kadar riskli bir piyasa olsa da yatırım yapmasını bilen kişilere kısa sürede yüklü para kazanma imkânı vermektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu yatırım yapılacak sağlam coin veya altcoinlerin seçilmesidir. Kripto para piyasasında iyi bir araştırma ve analiz yapılarak küçük miktarda yapılan yatırımlar devasa miktarlara dönüşebilmektedir.  Uzman analistler tarafından bir kısım kriterler dikkate alınarak hazırlanmış gelecek vadeden kripto paralar listesi incelenerek küçük boyuttaki yatırımlar daha az risk ile iyi bir konuma gelebilmektir.

Gelecek Vaad Eden Coinler Hangi Kriterlere Göre Belirlenmeli?

Hangi coinin gelecek zaman içerinde değerleneceği oldukça öznel bir konudur. Bu sebeple öncellikle geleceği olan coin listenin hazırlanmasında hangi kriterlerin baz alınarak karar verildiğinin bilinmesinde fayda bulunmaktadır. Verilen bu ayrıntılı bilgiler, yatırımcıların kendi kararlarını vermesinde destek olabilecek mahiyettedirler. Bu sayede yatırımcıların yatırım yapmadan önce kendi analizlerini ve araştırmalarını yaparak kendi kararlarını kendilerinin vermesi sağlanmaktadır.

Varlığın Fiyatının Değerlendirilmesi

Gelecek vadeden coin listesi 2022 oluşturulurken ilk göz önüne alınan kıstas varlığın fiyatıdır. Yüksek fiyatlı coinlere yatırım yapmak ilk bakışta mantıklı gelebilmektedir. Ancak ülkemizde kripto para piyasasında daha çok küçük yatırımcıların bulunduğu göz önüne alındığında bunun bir avantajdan ziyade dezavantaj olduğu görülmektedir. Yatırım yapılacak coinin fiyatı yüksek olduğunda yaşanan yükselişlerde kazanılacak olan kâr marjı düşük olmaktadır. Diğer taraftan fiyatı düşük olan coin veya altcoinlerin yatırım olarak değerlendirilmesi elde edilen kar bazında daha yüksek bir getiri getirmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse; 10.000 dolar gibi meblağ ile yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının güncel fiyat üzerinden alacağı Bitcoin sayısı diğer tüm altcoinleri alabileceği sayıdan oldukça düşüktür. 10.000 dolar gibi bütçe ile hâlihazırda bir adet dahi Bitcoin alınamamaktadır. Ancak düşük fiyata sahip altcoinlerden alım yapması durumunda gerek coin sayısı artmakta gerekse daha fazla HODL imkânı kazanılmaktadır. Bu sebeple fiyatı düşük gelecek vadeden coin listesi 2022 içinden seçim yapılması daha iyi bir seçenek olmaktadır.

Maksimum Arz ve Hacmin Değerlendirilmesi

Yatırım yapılacak kripto paranın seçiminde coin hacminin analiz edilmesi önem arz etmektedir. Hacim o kripto paraya var olan ilginin bir göstergesidir. Bu sebeple kripto para yatırımcıların dikkatle takip ettiği CoinMarketCap’te hacim başlığı önemli bir kriter olarak yatırımcılara anlık olarak gösterilmektedir. Tüm yatırımcıların bildiği üzere coin arzı sabit bir rakamdır. Yani belirlenen arzın üzerinde coin üretilme durumu söz konusu değildir. Dolayısıyla coine ilgi yükseldiğinde arz sabit olarak kalacağından coinin fiyatı yükseliş trendine girmektedir.

CoinMarketCap Sıralamasının Değerlendirilmesi

Gelecek vadeden altcoin listesi 2022 ortaya çıkarılırken dikkat edilen bir diğer kriter CoinMarketCap sıralamasıdır. Bu sıralama kripto paraya güven konusunda önemli fikirler vermektedir. CoinMarket Cap’te üst sıralarda olan coinlerin güvenilirlik endeksleri daha fazla olmaktadır. Her ne kadar bu sıralama güven konusunda önemli bilgiler verse de kripto para projesinin ayrıntıları, o coin veya altcoin hakkında güncel haberler ve uzun vadede geleceği fiyat tahminleri de yatırım yapılmadan incelenmesi gereken konular arasındadır.

Gelecek Vaad Eden Coinler 2022

Yapılan sıralamada herhangi bir öncelik düşünülmemiş olup CoinMarketCap sıralaması göz önüne alınarak dizilim sağlanmıştır. Yatırım yapmak isteyen yatırımcıların burada listelenen coinleri kendilerinin de teknik ve temel analizlerini yaparak değerlendirmeleri tavsiye edilmektedir.

Polygon (MATIC)

Gelecek vadeden coinler arasında olacağı değerlendirilen Polygon(MATIC) CoinMarketCap sıralamasında 14’üncü sırada yer almaktadır. Maksimum arzı 10.000.000.000 olan MATIC’in fiyatının hâlihazırda düşük olması sebebiyle küçük yatırımcılar için uygun bir alım seviyesindedir.

MATIC, Ethereum ile uyumlu blok zincir ağları meydana getiren ve bunları birbiri ile birleştiren bir protokoldür. Merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve kullanılabilir özelliklere sahiptir. Yeni nesil ve sınırsız ekonominin gereksinim duyduğu temel bileşen ve araçları temin etmektedir. MATIC ağında yayına giren Uniswap V3 Polygon için oldukça önemli bir kriter olarak göze çarpmaktadır. Proje ekibi tarafından yeni geliştirilen Polygon Token Swap özelliği ile anlık olarak token swap imkânı sağlanmaktadır. Analistler tarafından önümüzdeki 5 yıl içerisinde MATC’in mevcut fiyatını yaklaşık olarak üçe katlayacağı hatta bazı uzmanlar tarafından fiyatını beş kata kadar arttıracağı tahmin edilmektedir.

NEAR Protocol (NEAR)

CoinMarketCap sıralamasında 21’inci sırada yer alan NEAR gelecek vadeden coin listesi 2022 içinde yer almaktadır. Maksimum arzı 1.000.000.000 olan NEAR protocol WEB 3.0’ın önünde var olan engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Gerek düşük ücret gerekse yüksek hızı ile bunu gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yürütmektedir. Merkezi olmayan platforma sahip NEAR’ın blok zinciri iklim bakımından nötr bir yapıya sahiptir. Gelecek beş yıl içerisinde varlığın fiyatının %200 seviyesinde değer kazanacağı tahmin edilmektedir.

Decentraland (MANA)

CoinMarketCap sıralamasında 31’inci sırada yer alan MANA Ethereum blok zincirince desteklenmektedir. Metaverse yani sanal gerçeklik platformları arasında yer alan MANA kullanıcılarının sanal evrende içerik ve uygulama oluşturmasına imkân verirken bunlar üzerinden para kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Günümüzde gittikçe popüler olan sanal arsa alım ve satımlarına imkân veren MANA’nın değerinin 2025 yılında 12 dolar seviyesine kadar çıkacağı tahmin edilmektedir.

The Sandbox (SAND)

Bir oyun ekosistemi olan The Sandbox (SAND) gelecek vaad eden coinler içerisinde önemli yer tutan bir kripto paradır. CoinMarketCap sıralamasında 41’inci sırada listelen SAND hâlihazırda 50’den fazla ortaklık içeren bir yapıya sahip olması sebebiyle güvenilirlik endeksinde üst sıralarda yer almaktadır. Yenilikçi NFT projeleri ile ön plana çıkan SAND’in varlık değerinin 2025 yılı sonunda 18 dolar civarında olacağı öngörülmektedir.

IOTA (MIOTA)

Dağıtılmış defter olan IOTA’nın en temel özelliği blok zincir olmayışıdır. Altyapı olarak Tangle isimli teknoloji kullanılmaktadır. Bu sebeple madencilik kapsamında verilen ağ ücretine gerek duyulmadığından ücretsiz olarak faaliyetler göstermektedir. CoinMarketCap sıralamasında 47’nci sırada listelenen IOTA Web 3.0 kapsamında önemli gelişmelere ön ayak olmaktadır. IOTA’nın önümüzdeki beş yıl içerisinde %300’lük bir değer kazanacağı tahmin edilmektedir.

Makalede yer alan gelecek vaad eden coinler bir yatırım tavsiyesi olmayıp kullanıcıları bilgilendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Hızlı değişen kripto para piyasalarında yatırım yapacak yatırımcıların yatırımlarından önce coinler hakkında iyi bir temel ve teknik analiz yapmaları tavsiye edilmektedir. Gelecek Vaad Eden Coinler