DOLAR
18,8314
EURO
20,2239
ALTIN
1.137,95
BIST
4.186,01

Gram Altın Fiyatları Ne Kadar?

Gram Altın Fiyatları Ne Kadar?
18.07.2022 17:26
0

Resmen Çakıldı! Altın Alacaklar Dikkat! Uzmanlar Bu Seviyeye İşaret Etti! Gram, Çeyrek ve Ons Altında Güncel Fiyatlar Ne?

Gram Altın Fiyatları Ne Kadar? Çeyrek ve Ons Altında Güncel Fiyatlar Ne? Altın fiyatları 18 Temmuz 2022 Pazartesi itibariyle yeni haftada da düşüş eğilimine devam ediyor. Altın alacaklar için kritik seviyeler açıklandı. Gram, çeyrek, cumhuriyet, yarım altın ve ons altın fiyatlarında yeni seviyeler görüldü…

Küresel piyasalarda FED’in şahin tutumu ile doların güç kazanmasının ardından altın fiyatları resmen bir çöküş yaşadı. Her zaman için enflasyon gibi etkenlere karşı güvenli liman olarak tercih edilse de doların güç kazanması nedeniyle düşüş eğilimi güçlendi. Bu dönemde altın yatırımı düşünen yatırımcılar ise riskli piyasa verilerinden endişe duymaya devam ediyor. ABD’den gelen güncel veriler sonrasında altının yaşadığı düşüş, iç piyasalarda da gram altın başta olmak üzere altın fiyatlarının etkilenmesine neden oluyor. FED faiz kararları ve resesyon endişeleri ile inişli çıkışlı bir seyir yaşayan altın, geçtiğimiz haftalarda dolar kurunun son 20 yılın zirvesini görmesinin ardından yeni haftada nasıl bir seyir izleyeceği ise merak konusu oldu.

Korkutan Altın Tahmini Geldi!

Çeyrek ve Ons Altında Güncel Fiyatlar Ne? Altının mevcut görünüme bakılarak yapılan uzman tahminlerine göre, altın fiyatlarının daha da aşağı çekilebileceği yönünde endişelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı uzmanlara göre yaşanan bu düşüşler kalıcı olmayacak. Bu yönden altının fiyatında yaşanan düşüşün alım fırsatı yaratabileceği de ifade ediliyor. Ancak EDT altın vadeli işlemleri bazında en aktif Ağustos kontratı mevcut durumda yüzde 0,04 artışla işlem gördüğünün altı çizildi. 1.706 dolar seviyelerinde kalan fiyat, son kapanışta 1.700 doların altını görmesi ile dikkat çekmişti. Teknik göstergelere göre altının 1.700 dolar seviyelerinde kalmama olasılığının daha yüksek olduğu aktarıldı.

Altın fiyatlarında mevcut düşüş piyasasının dinamit pivot veya kayma ile sonuçlanacak bir olaya dayanması gerektiği aktartılıyor. Bu kapsamda TÜFE ve ÜFE raporunun bu hafta yayınlanmasının ardından enflasyonist baskıların yeni ayda daha belirgin bir hale gelmesinin önemli bir gösterge olduğu ifade ediliyor. FED’in bu aya ait FOMC toplantısında yüzde artırma olasılığının da son derece yüksek olduğu aktarılıyor.

Gram Altın İçin Kritik Uyarı!

Çeyrek ve Ons Altında Güncel Fiyatlar Ne? Gram altına yönelik kritik bir tahminde bulunan Ekonomist İslam Memiş, gram altının aslında düşmediğine işaret etti. Gram altını direkt dolar ile alınabildiğini ifade eden İslam Memiş, TL’ye çevirerek işlem yapılmasının zarara neden olabileceğine işaret etti. DXY’de de köpük fiyatlama olduğuna dikkat çekti. Gram altının TL fiyatının 980 – 988 lira bandında olduğunu ve gram altının aslında düşmediğini söylemesi de dikkat çeken yorumlar arasında yer aldı.

Gram Altın Fiyatları Ne Kadar?

Ons altın fiyatları yeni haftaya hafifi bir yukarı yönlü hareket ile başlamasının ardından gram altın fiyatlarında da hareketlilik yaşandı. Yukarı yönde küçük bir atılım ile gram altının 961 liraya çıktığı görüldü. 18 Temmuz Pazartesi gününün ilk yarısında görülen bu hareketin hafta boyunca devam edip etmeyeceği ise yakından takip edilecek. Ons altın fiyatlarının 1.719 dolar seviyesine kadar yeniden gelmesinin ardından, şayet bu rakamın üzerine çıkılmaya başlanırsa gram altının yeniden 1.000 lira seviyelerine gelebileceği aktarılıyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Çeyrek altın fiyatları yeni haftaya kötü başladı. Hafif değer kaybı ile hareketini sürdüren çeyrek altın, 1.623 TL satış fiyatı ile piyasalarda işlem görmeye devam ediyor. Çeyrek altının 18 Temmuz alış fiyatı ise 1.599 lira seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Genel görünümde ise çeyrek altın fiyatlarının da hafta boyunca izleyeceği hareket yakından takip edilecek.