enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Güvenilir 10 Kripto Para

Güvenilir 10 Kripto Para
ada coin

Kripto Para Piyasasında Güvenilirlik

Güvenilir 10 Kripto Para; Kripto para piyasaları son derece hareketli piyasalardır. Bu sebeple kısa zamanda beklenmedik zararlara gebedirler. Yüksek volatilitesi nedeniyle riski yüksek yatırımlar olarak görülen kripto paralar bununla beraber yüksek kazançlar da vaat ederler. Vaat ettiği yüksek kazanç için birçok yatırımcı son yıllarda kripto para piyasalarında aktif olarak yatırım yapmaya başladı. Kimi yatırımcılar uzun vadeli olarak yatırım yaparken kimi yatırımcılar kısa vadeli yatırımları tercih ediyor. Her ikisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Bu yazıda ise güvenilir kripto para kriterlerine uygun 10 kripto parayı inceledik. Bu kripto paralara yatırım yaptığınızda daha az riske maruz kalmış olursunuz. Uzun vadeli yatırımın bir benzeri olarak da görülebilir. Riski az olduğundan dolayı beklediğiniz getiriyi kazandırması kısa vadeli yatırımlara kıyasla daha uzun sürebilir.

Güvenilir Kripto Para Nasıl Seçilir?

Güvenilir kripto para seçmek kolay bir iş değil. Ancak yapılan araştırmalar sayesinde ve kripto para piyasasının gelişmesiyle bu artık daha kolaylaşıyor. Çünkü piyasada yer alan her kripto paraya ait temel bilgileri bulabiliyorsunuz. Ayrıca piyasada çok uzun zamandır yer alan ve istikrarını koruyan, yıllar içinde de kayda değer artışlar yaşayan coinler mevcut. Güvenilir kripto para seçiminde en önemli kriterlerden birisi de o paranın piyasada ne kadar zamandır yer aldığıdır. Henüz yeni çıkan, birkaç aydır piyasada yer alan bir kripto paranın güven sağlaması için zamana ihtiyaç vardır. Bu açıdan bakıldığında BTC, ETH, XRP gibi coinleri uzun zamandır piyasada yer almalarıyla güvenilir olarak niteleyebiliriz. Ancak güvenilir kripto para seçiminde tek kriter bu değil. Bir diğer kriter ise piyasa değeridir. Çok uzun zamandır var olmasına rağmen piyasa değerini artıramamış birçok kripto para bulunmaktadır. Piyasa değeri kripto paralar için çok büyük anlam ifade eder. Piyasa değeri artmamış bir kripto para risklidir ve aslında doğru olanı bulmayı başarırsanız yüksek kazançlar da elde edebilirsiniz. Ancak güvenilirlik kriterlerine uymazlar. Piyasa değeri yüksek olan BNB, BTC, SOL gibi kripto paralar da güvenilir olarak gözükebilir. Son olarak bir kripto paranın güvenilirliğini kanıtlamak için onun ne işe yaradığına ve projesinin ne olduğuna bakmak gerekir. Bazı kripto paralar hem uzun zamandır piyasada yer alıyor hem de piyasa değerleri yüksek ancak projeleri geleceğe yönelik çözümler sunmuyor ve pek bir işe yaramıyorlar. Sadece al-sat aracı olarak görünüyorlar. Oysaki bizim istediğimiz gelecekte bir soruna çözüm bulan, geleceği iyileştiren bir proje vaat eden bir kripto para olması. Bu sayede gelecekte de varlığını sürdürebilir ve değerini koruyabilir. Projesi iyi olmayan ve geleceğe yönelik çözüm sunmayan ama piyasa değeri şu an çok yüksek olan paralar ise gelecekte piyasa değerlerini kaybedip silinebilirler. Güvenilir kripto para seçiminde kriterler; uzun süredir kripto para borsalarında yer alması, piyasa değerinin en azından 1 milyar doların üzerinde olması ve iyi bir projeye ve gelecek için bir fikre sahip olması olarak sıralanabilir. Bu kriterlere uyan 10 kripto parayı yazımızda inceledik.

1-TERRA (LUNA)

Terra son zamanların popüler kripto paralarından bir tanesi. Piyasa değerinde de istikrarlı bir artış var ve uzun zamandır kripto para borsalarında yer alıyor. 2018 yılında Güney Koreli firma Terraform Labs tarafından kurulan Terra projesinin kurucularından birisi de Kwon. Kwon eski bir Microsoft çalışanıdır. Terra, Güney Kore’de birçok anlaşma imzaladı ve ülkedeki ödeme sistemlerinde de aktif olarak kullanılıyor. Çevrimiçi ödeme sistemlerine bir yenilik getirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca Terra projesi son zamanlarda birçok büyük şirket tarafından da desteklenen ve yatırım yapılan bir kripto para. Analistlere göre Terra projesinin geleceği parlak ve önünde kat etmesi gereken uzun bir yol olsa da bu yolu gidebilecek bir ekibe ve iyi bir projeye sahip. Terra şu an için piyasa değeri olarak 20 milyar doların üstünde. Güvenilir kripto paralar konusunda önerilerden birisi Terra.

Kripto Para Kazandıran Robot

2-AVALANCHE (AVAX)

Avax projesi de son zamanlarda kayda değer artışlar yaşadı. Piyasa değeri şu anda 20 milyar doların üzerindedir. Avax coinin en büyük faydalarından birisi de enerji verimliliği. Bitcoin ile karşılaştırıldığında aynı işlemleri çok daha kısa sürede çok daha verimli bir şekilde daha az enerji harcayarak yapması. Avax projesi herkes tarafından beğenilen bir proje ve uzmanlar tarafından geleceği parlak olarak görülüyor. Çünkü insanların gelecekte daha az enerji harcayan projelere yönelebileceği düşünülüyor. Böyle olursa Avax projesi değer kazanabilir.

3-LİTECOİN (LTC)

Litecoin kripto para piyasalarının en eski coinlerinden birisi ve zamanında Bitcoin’e rakip olarak çıkartıldı ve onun bazı eksiklerini gidermeyi amaçlıyor. Piyasa değeri 15 milyar doların üzerinde. Litecoin projesinde madencilik süreleri daha kısa sürmektedir ve daha düşük sistem gereksinimleri ile de madencilik yapılabilmektedir. Bitcoin ağının bazı hatalarının giderilmesinde de başarılı olmuştur ve son zamanlarda istikrarlı bir yükseliş yaşamıştır. Uzmanlara göre geleceği parlak olan ve bu yükselişini sürdürmesi muhtemel coinlerden bir tanesidir.

4-UNISWAP (UNI)

Uniswap projesi merkeziyetsiz bir borsadır ve Uniswap sisteminde bulunan havuzlarda token alışverişine imkan sağlayan bir projedir. Akıllı sözleşmeler sayesinde bu değişimler yapılabilmektedir ve kullanıcılar direkt olarak cüzdanları üzerinden bu değişimi yapabilirler. Son yıllarda De-Fi projelerine artan ilgi sayesinde Uni coinin de değeri artmıştır. Piyasa değeri ise 15 milyar dolara yakındır.

5-BITCOIN CASH (BCH)

Bitcoin cash zamanında Bitcoin üzerinden ayrılarak yeni bir ağ olarak kuruldu. Bitcoin ağı üzerinde yer alan işlem süreleri zamanla kullanıcı sayısının artmasıyla yavaşladı. Bitcoin cash ise blok boyutlarını artırarak işlem sayısını artırdı ve işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağladı. Bu sayede daha verimli işlemler yapılabiliyor. Uzmanlara göre Bitcoin kadar değeli bir kripto para olan Bitcoin cash coinin geleceği parlak ve piyasa değeri ise 10 milyar doların üzerindedir.

6-TEZOS (XTZ)

Tezos projesi de uzun yıllardır kripto borsalarında yer alıyor ve piyasa değeri 5 milyar dolar civarındadır. Bu platformun en önemli avantajlarından bir tanesi diğer platformların aksine yapılacak olan geliştirmelerin yazılımcılar tarafından belirlenmesi ve topluluğun onayına sunulmasıdır. Onaylanan projeye XTZ ile bağış yapılır ve en yüksek bağış alan proje seçilir. Bu sayede ödül mekanizmasıyla geleceği parlak olan ve profesyonel bir ekip tarafından yönetilen bir coindir.

7-MONERO (XMR)

Güvenilir kripto paralar arasında mutlaka yer alması gereken bir coin gizlilik projesiyle öne çıkan Monero’dur. Xmr coin sayesinde cüzdan adresleri gizli tutulur ve diğer kripto paraların aksine işlemlerinizi sadece siz görebilirsiniz. Uzmanlara göre gelecekte XMR, BTC ile zirveye oynayacak coinlerden birisi olabilir. Piyasa değeri şu an 4 milyar doların üstünde ve çok uzun bir zamandır borsalarda yer alıyor. İyi projeli coinler konusunda önerilerden birisi de XMR’dir.

8-NEO (NEO)

Neo coin Ethereum’un Çin’li rakibi olarak gösteriliyor. Proje ekibi sürekli olarak Neo coini geliştiriyor ve her geçen gün daha iyi hale getiriyor. Neo coin kendisini internetin yeni nesli için bir temel olarak tanımlıyor. Uzun zamandır borsalarda listelenen coinin piyasa değeri şu an için 3 milyar dolar civarındadır. Uzmanlara göre proje ekibini sürekli çalışması ve Ethereum ile olan rekabetini başarıyla yürütmesi ve iyi projesiyle zaman içinde Neo coin çok iyi seviyelere gelebilir.

9-ENJİN COİN (ENJ)

Enj oyun platformları üzerinde kullanılan bir coindir. İnternet sitelerinde ve oyunlarda kullanılabilen kripto paranın oyun sektörünün gelecekte hızla gelişmesiyle birlikte daha da değerleneceği söylenmektedir. Uzun zamandır piyasalarda yer alması ve 2 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle güvenilir coinler arasında gösterilmektedir. Güvenilir coin konusunda verilebilecek cevaplardan birisi de Enj’dir.

10-DASH COİN (DASH)

Dash amaç olarak finansal işlemlerin daha düşük maliyetli olarak yapılmasını hedeflemektedir. Finansal işlemleri daha gizli ve anonim bir şekilde Dash ekosistemi üzerinden yapabilirsiniz. Uzun zamandır borsalarda yer alan bir kripto para birimidir. Finansal piyasalarda gelecekte Dash’in çok daha etkili olacağı bekleniyor. Uzmanlar tarafından güvenilir ve geleceği parlak gözüken coinlerden birisidir. Piyasa değeri 2 milyar dolardır.

Güvenilir 10 Kripto Para