enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Hangi Hisse Satın Alınmalı

Hangi Hisse Satın Alınmalı
ada coin

Hangi Hisse Satın Alınmalı

Hangi Hisse Satın Alınmalı? gibi çeşitli sorular günümüzde yoğunluk kazanmıştır. Son zamanlarda hisselere yatırım yaparak kar elde etmek popülerlik kazanmış ve pek çok insanın başvurduğu bir işlem haline gelmiştir. Özellikle daha fazla gelir elde etmek isteyenler hisse satın alarak gelirini katlayabilmektedir.

Hisse satın almak teknoloji ile birlikte her ne kadar kolaylaşsa bile güvenirliliği konusunda her zaman şüphe taşımaktadır. Hisselerin popülerleşmesi ile birlikte çeşitlerinin de artması bu şüpheyi arttırmaktadır. Bu yüzden hisse satın almak için güvenirliliği araştırılmalı ve ona göre satın alınmalıdır. Bu konuda ise atılacak ilk adım hisseler konusunda geniş kapsamlı bir araştırma olacaktır.

Hisse Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hisse; kıymetli evrak niteliği taşıyan senetler olarak tanımlanmaktadır. Bu evraklar ise anonim ortaklıklarca ihraç edilmektedir. İhraç edilen sermaye payı yine anonim ortaklıkları temsil etmektedir. Buradaki anonim olma durumunun sebebi ise hemen hemen herkes tarafından satın alınarak veya yatırım yapılarak ortak olunmasıdır. Maddi olarak yatırım gücü ve imkanı olan kişiler bir hisse senedine yatırım yapabilir ve pay sahibi olabilir. Satın alınan senet ise kolaylıkla nakde çevrilebilmektedir. Bu yatırımcının tercihine kalmış bir durumdur.

Kripto Para Kazandıran Robot

Hisse senetleri kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu da yatırımcılara birden fazla seçenek sunmaktadır. Öyle ki Borsa İstanbul’da işlem gören onlarca hisse çeşidi bulunmaktadır. Tarım, holding, banka ve sanayi gibi birçok farklı sektörün hisselerine yer verilmektedir. Bu hisseler yatırıma açık hisselerdir. Sunulan çeşitler arasından ise uygun olan hisse yatırımcılar tarafından seçilmekte ve yatırım yapılmaktadır.

En Çok Hangi Hisse İşlem Görüyor?

Hisse çeşitleri arasında en çok işlem gören hisselerin bilinmesi yatırım konusunda yardımcı olabilmektedir. En çok işlem gören hisseler arasında:

 • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
 • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
 • ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.
 • Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • PETKİM Biyokimya Holding A.Ş.

en çok işlem gören hisseler arasında ilk beşte yer almaktadır. En çok artış gösteren hisseler arasında arasında ise ilk beşte:

 • Girişim Elektrik Sanayi (GESAN)
 • PENTA Teknoloji Ürünleri Dağıtım
 • GDS Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • MERİT Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş.
 • Kuştur Kuş Adası Turizm Endüstri A.Ş.

yer almaktadır. Bu hisseler Borsa İstanbul’da düzenli olarak işlem görmektedir.

Hisse Nasıl Satın Alınır?

Herhangi bir hisse satın almak için ilk önce alınacak yani yatırım yapılacak hisseye karar verilmelidir. Ardından hissenin satın alınabilmesi için gerekli olan miktarda para hazır tutulmalıdır Satın alma işleminin gerçekleşmesi için ise bir emir işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Yatırım konusundaki istekler borsa üyesine iletilmektedir. Bu ileti bir alım ve satım emridir. Bu emir online olarak piyasaya da iletilebilmektedir. Bunu herhangi bir internet ortamında, bilgisayar veya telefonla gerçekleştirmek mümkündür. Satın alma işlemi sırasında verilecek emir tipleri ise şu şekildedir:

 • Limit emri: Piyasaya dahil olmak için belli bir fiyat ve miktar belirtilmektedir. Bu duruma uygun piyasaya dahil olunmaktadır.
 • Piyasa emri: Piyasadaki güncel fiyatlara göre bir miktar belirlenmekte ve piyasaya ortak olunmaktadır.
 • Kalanı iptal et emri: Piyasada yapılan eşleşmelerin dışında kalan kısım iptal edilmekte ve silinmektedir.
 • Gerçekleşmezse iptal et emri: Emir girildiğinde piyasada karşılık bulamazsa iptal olmakta ve silinmektedir.

Hangi Hisse Satın Alınmalı?

Hangi hissenin satın alınacağı konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; hangi hissenin düzenli olarak yükseliş yaşadığıdır. Ani yükselmelere hemen yatırım yapmak tehlikeli olabilmektedir. Ani yükselişler beraberinde ani düşüşlerde getirebilmektedir. Bu yüzden yükseliş düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Yatırım yapılacak hissenin de güvenilir olması gerekmektedir. Herhangi bir dolandırıcılık durumunun yaşanmaması için dikkat etmek gerekmektedir. İşlem gören hisseler arasında ise en çok işlem gören veya en çok kazanç sağlayan hisselere yatırım yapmak daha akıllıca olacaktır.