enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

IMF Başkanı Georgieva’dan Ülkelere Acil Eylem Çağrısı

IMF Başkanı Georgieva’dan Ülkelere Acil Eylem Çağrısı
ada coin
07.07.2021
0
A+
A-

IMF tarafından yürütülen tahminlerle paralel ilerleyen küresel toparlanma sürecinin yanı sıra elde edilen verilerle daha da geride kalan ülkelerle ekonomik servetler arasında derin ayrışmaların yaşandığını belirtti. Georgieva, kötüleşen bu durum için acil eylem planını devreye almak gerektiğini işaret etti.

Acil Eylem Planı Devreye Alınmalı

İtalya’da önümüzdeki günlerde gerçekleşecek G-20 zirvesinde ülkelerin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ile görüşecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, zirve öncesinde “Kötüleşen iki yönlü toparlanmayı ele almak için acil eylem gerekiyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kripto Para Kazandıran Robot

Küresel olarak toparlanma sürecine girildiğine dikkat çeken Georgieva, IMF’nin yüzde 6’lık tahminlerinin doğrultusunda ilerleme kaydettiklerini sözlerine ekledi. Georgieva, ancak gelen verilerin çok sayıda ülkenin daha da geride kalmasıyla birlikte ekonomik servetlerde derinleşen bir ayrışmayı da teyit ettiğini bildirdi.

Georgieva, “Dünya, aşı bulunabilirliği, enfeksiyon oranları ve politika desteği sağlama kabiliyetindeki çarpıcı farklılıklar nedeniyle kötüleşen iki yönlü bir toparlanmayla karşı karşıya.” değerlendirmesinde bulundu.

Aşıya Daha Hızlı Erişimin Önemli

Dünya piyasalarının hızlı bir şekilde açılmasının aşının ulaşılabilir olması ile doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Georgieva, G20 ülkelerine acil eylem çağrısında bulunan Georgieva, yüksek riskli nüfuslar için aşılara daha hızlı erişimin yalnızca gelecek 6 ayda potansiyel olarak yarım milyondan fazla insanın hayatını kurtarabileceğinin tahmin edildiğini aktardı.

IMF’nin salgını ortadan kaldırmak için devreye aldığı 50 milyar dolarlık planı hatırlatan Georgieva yazısında, “G20 ve diğer ekonomilerden gelen destek, 2021’in sonuna kadar her ülkede nüfusun en az yüzde 40’ının ve 2022’nin ilk yarısına kadar en az yüzde 60’ının aşılanma hedefini onaylayarak tüm farkı yaratacak.” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı Georgieva, fonun acil durum finansman tesisleri altında gerekirse aşı programlarını finanse etmede ülkeleri destekleyecek yeni bir “aşı penceresini” de araştırdıklarını belirtti.

“ABD Enflasyonunda Kalıcı Artış Riski Var”

Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemde yükselişe geçen enflasyon rakamlarına da dikkat çeken Georgieva, bu durumun kalıcı artış riski taşıdığını da belirtti.  ABD’deki hızlanan toparlanmanın artan ticaret yoluyla birçok ülkeye fayda sağlayacağını ve enflasyon beklentilerinin şu ana kadar istikrarlı seyrettiğini aktardı.

Georgieva, “Yine de enflasyonda veya enflasyon beklentilerinde daha kalıcı bir artış riski var. Bu, potansiyel olarak ABD para politikasının beklenenden daha erken sıkılaştırılmasını gerektirebilir.” değerlendirmesinde bulundu.