İtalya, Koronavirüs Kısıtlamalarını Nisan Sonunda Esnetecek

İtalya, Koronavirüs Kısıtlamalarını Nisan Sonunda Esnetecek
Kripto Para Kazandıran Robot

İtalya, koronavirüs kısıtlamalarını nisan sonunda esnetecek. Tedbirler, 26 Nisan itibariyle gevşetilecek.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Roma’da Başbakanlık ek binada Sağlık Bakanı Roberto Speranza’yla gerçekleştirdiği basın toplantısında, ülkede bir süredir tartışılagelen kısıtlamaların ne zaman esnetileceği konusunda açıklama yaptı.

Koronavirüs salgınına karşı alınan sıkı önlemleri aşamalı olarak esneteceklerini belirten Draghi, “İhtiyatlı bir iyimserlik ve güvenle geleceğe bakabiliriz.” dedi. Kısıtlamaların görece hafif uygulandığı “sarı bölge” uygulamasının 26 Nisan’da uygulamaya geçirileceğinin bilgisini veren Draghi, “Geçmişe göre farklı yaklaşım izledik. Hükümet, bugün verilerin iyi gitmesine bağlı olarak hesaplanmış bir risk aldı. Öncelik açık hava etkinliklerine verilecek. Restoranlar, sadece açık alanda olmak üzere öğle ve akşam yemeklerinde açılacak. Kırmızı (çok yüksek riskli) bölgeler haricinde tüm kategorilerde her düzeyde yüz yüze eğitime geçilecek.” ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı Draghi, vatandaşların beklentilerini karşılayacak kararlar aldıklarının altını çizerken, maske, sosyal mesafe gibi kurallara yönelik kontrollerin süreceğine dikkat çekti.

Vatandaşlar ve işletmeler için dün 40 milyar euroluk yeni destek paketini kabul ettiklerini anımsatan Draghi, yeniden açılmanın ekonomileri ve sosyal yaşantıları için olağanüstü bir fırsatı temsil ettiğini söyledi.

ada coin

26 Nisan’dan itibaren bölgeler arası seyahate de izin verileceğini söyleyen Başbakan Draghi, farklı renk kategoride yer alan bölgelere seyahat edilirken geçiş belgesi taşıma zorunluluğu olacağını vurguladı. Sağlık Bakanı Speranza ise bu süreçte açık hava düzenlenen etkinliklere öncelik vereceklerini belirterek açık yüzme havuzlarının 15 Mayıs, spor salonlarının 1 Haziran’da açılacağını, fuar etkinliklerinin ise 1 Temmuz itibariyle yapılabileceğini açıkladı. Ayrıca Speranza, 22.00-05.00 saatlerinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağının bir süre daha devam edeceğini ve hükümetin bunu haftalık olarak değerlendireceğini ifade etti.

Bu haberde Bloomberg HT katkısı bulunmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot