Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Jack Ma, Alibaba Hisselerini Kredi Almak İçin Rehin Vermiş

Jack Ma, Alibaba Hisselerini Kredi Almak İçin Rehin Vermiş
Kripto Para Kazandıran Robot

Financial Times’ın haberine göre, Alibaba kurucu ortakları Jack Ma ve Joe Tsai, 35 milyar dolar değerindeki hisseyi kredi çekmek amacıyla bankalara rehin bıraktılar. Hisseler şu an Ma ve Tsai’nin üzerinde ancak oluşacak herhangi bir olumsuzlukta kredi kullandıran bankalara devredilecek. FT’nin haberinde, şirket hisselerinin rehin verilmesi yüzde 5,8’lik hisseyi kontrol eden offshore şirketler tarafından gerçekleştirildi.

Üç Büyük Bankadan Kredi Çekildi

Financial Times’ın yazdığına göre, Jack Ma ve Joe Tsai üç büyük banka UBS, Credit Suisse, Goldman Sachs’tan kredi çekti. Bunun yanı sıra farklı bankalardan da kredi kullanan ikili, bu işlemi hisselerinin bir kısmı üzerinden yaptı. Yapılan rehin anlaşmasında şirket hisselerinin rehin verilmesi yüzde 5,8’lik hisseyi kontrol eden offshore şirketler tarafından gerçekleştirildi.

Hisse rehin anlaşmasında bankalar hisseleri kredi için teminat olarak kabul ediyor ama hisselerde bir mülkiyet değişikliği yaşanmıyor. Fakat hisselerin değeri belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda bankaların teminat tamamlama çağrısında bulunma hakkı bulunuyor.

Lüks Uçaklar ve Evler İçin Hisseler Rehin Verilmiş

Bankalar Ma ve Tsai’nin kredilerini uzatırken, Tsai, Gulfstream 650ER model özel jetini Credit Suisse’e ipotek ettirmiş. Alibaba’nın halka arzında da görev alan Credit Suisse’in halka arz sürecinde paravan bir şirket üzerinden kredileri uzatmasıyla Ma Hong Kong’un zengin bir bölgesinde lüks bir ev almıştı.

Hisse rehin işlemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde pek fazla yapılan işlemler arasında yer almıyor. Sınırlı işlemler bu şekilde sonlandırılıyor. Bunun temel nedeni ise birçok riski taşıması olarak gösteriliyor. Yöneticilerin sahip olduğu hisselerin teminat tamamlama çağrısıyla zorla satılması şirketin hisse fiyatlarında ciddi bir düşüşe yol açabilir.

Alibaba tarafından bir açıklamada ise Ma ve diğer kişilerin Alibaba hisseleriyle teminatlandırılmış hiçbir kredisinin kalmadığı belirtilirken Tsai’nin kredilerinin hala şirketin hisseleriyle teminatlandırılmış olduğu fakat bunun yönetilebilir bir risk taşıdığı vurgulandı.

Kripto Para Kazandıran Robot
ETİKETLER: , ,