J&J, ABD’deki opioid krizinin sorumluluğuyla suçlanıyor

J&J, ABD’deki opioid krizinin sorumluluğuyla suçlanıyor
Kripto Para Kazandıran Robot

J&J, ABD’deki opioid krizinin sorumluluğuyla suçlanıyor

ABD’li Johnson & Johnson şirketi ve diğer üç ilaç şirketi, ABD’deki opioid krizinin ortak sorumluluğu ile suçlanıyor. Üç California ilçesi ve Oakland şehri, Johnson & Johnson, Teva, Endo ve Allergan’dan milyarlarca zarar tazminat davası açtı. Şirketler, kâr hırsı nedeniyle güçlü opioid ağrı kesicilerin risklerini küçümsemekle suçlanıyor.

Santa Clara County Hukuk Temsilcisi James Williams, “Sanıklar hayattan önce kâr koyuyor ve halkı opioidlerin gerçek tehlikeleri konusunda yanılttı” dedi. İlaç şirketleri, opioidlerin uzun süreli kullanımının tehlikelerini kasıtlı olarak küçümsediler.

Davacılar – Kaliforniya eyaletinin Santa Clara, Los Angeles ve Orange ilçelerinin yanı sıra Oakland şehri – şirketleri gelecekte ağrı kesici ilaçları pazarlamayı bırakmaya çağırıyor. Kaliforniya eyaleti muazzam hasar alırken, örneğin suçlanan şirketler, opioidlerden 2014 yılında 11 milyar dolarlık “gişe rekorları kıran kar” elde etti.

Opioidler, yasadışı opioid uyuşturucu eroinden 50 kat daha güçlü olan ağrı kesici fentanili içerir. ABD mahkemelerinde opioid kriziyle ilgili binlerce dava açıldı. Yalnızca 2019’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde aşırı opioid kullanımından 50.000 kişi öldü. ABD sağlık otoritesi CDC’ye göre, yirmi yıl içinde neredeyse yarım milyon ölüm gerçekleşti.

ada coin

Johnson & Johnson, 2019’da opioid kriziyle bağlantılı olarak 465 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı çünkü Oklahoma’daki mahkeme şirketin riskleri küçümsediğine inanıyordu. J&J temyize gitti, bir karar bekleniyor.

Şu anda başlatılan yasal işlemler J&J için uygun olmayan bir zamanda geldi, çünkü ABD şirketi zaten bir bebek pudrası skandalıyla karışmış durumda. Korona aşısında da sorunlar var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanımı, aşılanan altı kadında tehlikeli kan pıhtısı raporlarının ardından askıya alındı. Buna ek olarak, aşının üretimi, bir Baltimore fabrikasında üretim arızasının ardından birçok aşı dozunu kullanılamaz hale getirdikten sonra durduruldu.

Kripto Para Kazandıran Robot