Kamu İşçisi Zam Pazarlığında Yeniden Masada

Kamu İşçisi Zam Pazarlığında Yeniden Masada
Kripto Para Kazandıran Robot
25.07.2021
0
A+
A-

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda görev alan kamu işçisi, yaklaşık iki aydır hükümet yetkilileri ile zam pazarlığını sürdürüyor. Daha önceki toplantılarda anlaşma çıkmaması üzerine bayram sonrasına kalan görüşmeler bu hafta itibari ile bırakılan yerden devam edecek. Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, il özel idareleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüyle ilgili 31 Mayıs’ta başlayan süreç devam ediyor.

İki Sendika Birlikte Mücadele Veriyor

Türk-İş ve Hak-İş tarafından sürdürülen zam pazarlıklarında iki sendikanın da ortak hareket etmesi, işçilerin elini güçlendirdi. Sendikalar, en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talebinde bulundu.

Bazı ücret gruplarına seyyanen zam isteyen kamu işçisi, brüt ücreti 3577-3750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3750-4000 lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam talebinde bulundular. Ayrıca, yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklif etti.

ada coin

Hükümetin teklifini düşük bulan Türk-İş ve Hak-İş, taleplerinin karşılanacağı yeni bir teklifi beklemeye başladı. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla ara verilen zam pazarlığında, hükümetin, yeni zam teklifini bu hafta sunması bekleniyor.

“Grev Kararı Alması Gereken Sendikalar Var”

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, AA muhabirine açıklamasında, sözleşme süreleri 1 Ocak 2021 itibarıyla başlayan iş yerlerinde müzakere süresinin 30 Temmuz’da sona ereceğini belirterek, bu kapsamdaki bazı sendikaların yasal olarak ilerleyen günlerde grev kararı alması gerekeceğine dikkati çekti.

Sözleşmeyi uzlaşıyla masada imzalamak istediklerini vurgulayan Ağar, “Bu, çalışanlar ve aileleri ile birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir sözleşme. Herkesin gözü burada. Bir önceki teklif oldukça yetersizdi. Hükümetin yeni teklifi, beklentilerimizi karşılayacak seviyede olmalı.” dedi.

“Teklif Müzakere Edebilecek Seviyedeyse Uzlaşılır”

Teklifin müzakere edilebilecek seviyeye gelirse uzlaşmanın zor olmayacağını belirten Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız, görüşmelerin uzamasının iki tarafa da zarar getireceğini belirtti.

Hükümetten bu hafta yeni ve tatmin edici bir teklif beklediklerini ifade eden Yıldız, “Görüşmelerin başından beri taraflar arasında olumlu bir hava var. Hükümetin bu olumlu havayı yeni teklifine yansıtmasını istiyoruz. Bu teklif müzakere edebileceğimiz seviyede olursa uzlaşı sağlanır.” dedi.

Kripto Para Kazandıran Robot