Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Koronavirüs nedeniyle Amerikan restoranlarında ketçap eksikliği var

Koronavirüs nedeniyle Amerikan restoranlarında ketçap eksikliği var
Kripto Para Kazandıran Robot

Koronavirüs nedeniyle Amerikan restoranlarında ketçap eksikliği var

Ketçap talebi ABD arzını aştı, bunun nedenlerinden biri de koronavirüs salgını. Fast food zincirleri yiyeceklerine her zaman ketçap poşetleri eklemiştir. Geleneksel restoranlar, ketçaplı şişeleri masaların üzerine koyuyor ya da müşteriler için bir kaseye döküyordu.

Ancak salgın nedeniyle bazı restoranlar şişeleri kullanmama kararı aldı ve tek kullanımlık poşetleri tercih etti. Ve talepteki artış, Ocak 2020’den bu yana ketçap poşetlerinin fiyatının yüzde 13 artmasıyla fiyatların yükselmesine neden oldu.

Ketçap talebinin aslında mevcut stoklardan daha yüksek olduğu gerçeği, Amerikan ketçap pazarına hakim olan Kraft Heinz’in başkanı tarafından da doğrulandı. Şirket, Nisan ayında üretimi yüzde 25 artıracak iki üretim hattı daha açmayı planlıyor.

Amerikan fast food şirketi Long John Silver’ın temsilcileri, artan talep ve tek tek paketlerin şişelerden daha pahalı olması nedeniyle ketçap için olağanüstü 500.000 $ harcamak zorunda kaldıklarını belirttiler. Tedarik eksikliğinden dolayı restoranlar veya fast food ürünleri genellikle müşterilerine normalde kullanmadıkları diğer markalardan ketçaplar sunmak zorunda kaldılar.

Ve bu sadece restoranlardaki durum değil. Fox News, salgın sırasında insanların evde yemek yapmaya başladığını ve 2020’de ketçap perakende satışlarının 2019’a göre yüzde 15 arttığına da dikkat çekiyor.

Ketçap, salgın nedeniyle tedarik zinciri sorunlarıyla karşılaşan en son üründür. Örneğin, salgının başlangıcında, birçok Amerikalı ev yapımı ekmek pişirmeye çalıştı, bu nedenle genellikle mağazalarda un kıtlığı vardı. Ülkenin pek çok yerinde tuvalet kağıdı da salgının ilk günlerinde tükendi, çünkü birçok kişi kısıtlayıcı önlemlere hazırlık olarak onu toplu olarak satın aldı.

Kripto Para Kazandıran Robot