DOLAR
20,3974
EURO
22,0394
ALTIN
1.281,86
BIST
4.924,82

Koroplast Temettü Şirketi Olacak

Koroplast Temettü Şirketi Olacak
20.07.2022 14:40
0

Borsacılar Bu Gelişmeyi Takip Ediyor! Borsa İstanbul’da Yılın 26’ıncı Halka Arzı Yapılacak! Koroplast Temettü Şirketi Olacak!

Koroplast Temettü Şirketi Olacak! Borsa İstanbul (BIST) bünyesinde bu yılın 26’ıncı halka arzı gerçekleşecek. İSO 500 sıralamasında devler arasında yer alan Koroza Ambalaj’ın iştiraki olan Koroplast hisselerinin yüzde 38’i borsaya çıkacak! İşte detaylar…

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Koroza Ambalaj’ın iştiraki olan Koroplast, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından haftalık bülten ile halka arz edileceği duyuruldu. Hisse fiyatı, halka arz edileceği tarih ve diğer detayları ise yeni haftada takip edilen en önemli haberler arasında yerini aldı. Halka arz başvurusu SPK tarafından onaylanmasının ardından Koroplast hisselerinin satışa çıkacağı tarihler araştırılmaya başladı.

Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş., Yapı Kredi Yatırım liderliğinde halka arz edilecek. Yapılan değerlendirmelere göre Koroplast bir temettü şirketi olacak. İSO 500 içinde devler arasında yer alan ve 164’üncü sırada yer alan Korozo Ambalaj iştiraki olması da ilginin artmasını sağladı. Faaliyet gösterdiği pazarda şirketin ciddi bir büyüme potansiyelinin olduğunu ifade eden Koroplast Genel Müdür Bekir Türkoğlu, hem ortak sayışı hem de sermaye artırımı olarak gerçekleştirileceğini aktardı.

Koroplast Halka Arz Ne Zaman Yapılacak?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay verilmesinin ardından Koroplast halka arz işlemleri başladı. Koroplast talep toplaması ise Yapı Kredi Yatırım liderliğinde 38 aracı kurumdan oluşacak bir konsorsiyum tarafından yapılacak. Halk arz ise 20, 21 ve 22 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Koroplast hisselerinin borsada ismi ise ‘’KRPLS’’ olacak.

Koroplast Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Koroplast hisselerinin 4,68 TL’den halka arzı gerçekleştirilecek. Şirket tarafından halka arz gelirlerinin büyük bölümü Türkiye İş Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından verilen 12,6 milyon avroluk borun kalan kısmını ödemek için kullanılacak. Kalan kısım ise 7,44 milyon avro olarak hesaplanmıştır. Koroplast halka arzından elde edilecek gelirin kalan kısmı ise tahvil alımında kullanılması hedeflenmektedir.

Ödenmiş sermayenin 150 milyon liradan 174 milyon 600 bin liraya çıkarılması ile artırılması hedefleniyor. 24 milyon 600 bin TL nominal değerli pay ve şirketin mevcut ortağı olan Korozo Ambalaj’a ait 42 milyon 200 bin liralık nominal değerli pay ile toplanan kesin talebin, satışa sunulacak pay miktarından fazla olması halinde Korozo Ambalaj’a ait 11 milyon 700 bin TL nominal değerli ek satış dahil olmak üzere 78 milyon 500 bin TL nominal değerli payın halka arzı için fiyatı belirlenmiştir.

Şirket Taahhüdü ve Halka Arz Detayları

Koroplast Temettü Şirketi Olacak! Koroplast halka arzına ilişkin şirket taahhüdü kapsamında birçok detaya yer verilmiştir. Bu kapsamda 1 yıl boyunca satış yapılmayacak ve 1 yıl boyunca halka arz fiyatının altında satış gerçekleştirilmeyecek. Fiyat istikrarı yapılırken alınan payalar geri satılmayacak. Öte yandan Koroplast hisselerinin %25’i bireysel yatırımcılara, %25’i yüksek başvuru gerçekleştiren yatırımcılara dağıtılacak. Buna ek olarak %40’ı yurt içi kurumsal yatırımcılara, %10 ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara dağıtılacağı belirtildi.

Şirket halka açılmak için 20 – 21 – 22 Temmuz 2022 tarihlerinde talep toplayacak. Koroplast’ın yüzde 20 ile 25 arsında FAVÖK marjı ile çalıştığının altını çizen Koroplast Genel Müdürü Türkoğlu ise şirketin borçluluğunun FAVÖK’e oranının 1,2 ile çok sağlam bir finansal yapıya işaret ettiği ifade edildi. Borsada gün boyunca yakından takip edilecek talep toplama kapsamında toplamda Koroplast hisselerinin %38,5’inin halka açılacağı ifade edildi. Halka arzdan sonra halka açıklık oranın ek satış hari. Yüzde 38,26 olması bekleniyor.  Koroplast Temettü Şirketi Olacak!