enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Kripto-Biden Yönetiminin Kripto Konusunda Çözmesi Gereken 5 Soru

Kripto-Biden Yönetiminin Kripto Konusunda Çözmesi Gereken 5 Soru
ada coin
25.03.2021
0
A+
A-

Kripto

Biden Yönetiminin Kripto Konusunda Çözmesi Gereken 5 Soru

Kripto-Bitcoin ETF’lerini dört gözle bekleyen yatırımcılar, kara para aklama ve finansal istikrar konusunda daha katı kurallarla karşı karşıya kalabilir.

Borsanın geçen yılki Covid-19 kaynaklı çöküşten toparlanması, son on iki ayda ekonomiye pompalanan eşi benzeri görülmemiş federal teşvik düzeyinin bir kanıtıdır. Finansal piyasadaki toparlanmadan en çok fayda gören varlık sınıflarından biri de hiç kuşkusuz kripto para birimleridir.

FactSet’e göre, son on iki ayda Bitcoin BTCUSD yüzde 548 artarken, Ethereum ETHUSD yaklaşık yüzde 690 arttı.

Kripto Para Kazandıran Robot

Bu yarışın kaderi büyük ölçüde ABD Başkanı Joe Biden’ın ve yönetiminin gelişen kripto ekonomisine ilişkin düzenleyici duruşuna bağlı olabilir.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, Biden yönetiminin kripto yatırımcılarını büyük ölçüde etkileyecek en büyük beş düzenleyici sorusu şu şekilde:

-Para Birimi Denetçisi Kim Olacak?

Ulusal bankaların kiralanması ve denetlenmesinden sorumlu kurum, tipik olarak daha belirsiz federal mali düzenleyicilerden biridir.

Kripto danışmanlığı Securrency, Para Birimi Mali İşler Sorumlusu olan Brian Brooks’un kripto ekonomisi ile arasındaki entegrasyonu savunarak kripto topluluğunun dikkatini çekti.

-Kripto Para Birimleri Finansal İstikrar İçin Bir Tehdit Mi?

Bu araçların, ABD finansal sisteminin istikrarını tehdit eden yeni bir “gölge” bankacılık sisteminin büyümesini sağladığını iddia eden çok sayıda gözlemci var. Bu durum göz önüne alındığında, OCC, stablecoin kullanımıyla ilgilenen tek finansal düzenleyici olmayacak.

Michigan Demokratik Temsilcisi Rashida Tlaib, kısa süre önce , stabilcoin ihraç edenlerin bir bankacılık tüzüğü edinmesini ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi sigortası almasını veya rezervleri Federal Rezerv’de tutmasını gerektiren bir yasa tasarısı önerdi. Bu talebin amacı, tüm sabit paraların talep üzerine kolayca ABD dolarına dönüştürülebilmesini sağlamak.

Bu finansal istikrar sorunu, Federal Rezerv ve Hazine Bakanlığı da dahil olmak üzere diğer düzenleyicilerin, önümüzdeki yıllarda Stablecoin’leri düzenlemeye çalışabileceği anlamına geliyor.

Kripto-Bitcoin ETF’lerini dört gözle bekleyen yatırımcılar, kara para aklama ve finansal istikrar konusunda daha katı kurallarla karşı karşıya kalabilir.

-Hükümet Kripto Para Aklamayı Nasıl Engelleyecek?

Kripto yatırımcılarının yüzleşmek zorunda kalacağı en acil düzenleme sorunu, Finansal Suçları Uygulama Ağı’nın, bankaların ve diğer aracıların kayıtlarını tutmaları ve doğrulamaları için müşteri kimlikleri kayıtlarını tutmaları konusundaki yeni bir karardır.

Düşünce kuruluşu Coin Center’dan Jerry Brito, Biden yönetiminin, ileriye dönük olarak daha rasyonel bir yaklaşım benimseyeceğini söyledi.

-Ripple Davasına Ne Olacak?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı olarak onaylanması beklenen Gary Gensler’i, ele alınması gereken birçok kripto sorunu bekliyor. Bunların en önemlisi ise, aralık ayında SEC tarafından Ripple aleyhine açılan bir dava.

SEC, şikayetinde Ripple ve yöneticileri Brad Garlinghouse ile Christian Larsen’i, SEC’e kaydolmadan 1 milyar dolardan fazla dijital para birimi satmakla suçladı.

SEC yetkilileri, Bitcoin veya Ethereum’un tescil edilmesi gereken menkul kıymetler olduğuna inanmadıklarını kamuoyuna açıklarken, dava SEC’in Ripple‘ı farklı gördüğünü gösteriyor.

St. Mary’s Hukuk Fakültesi’nde Hukuk Profesörü ve Kripto Para Birimi Uzmanı olan Angela Walch, “Ripple’ın Bitcoin veya Ethereum’dan çok farklı olduğu için davanın uzun zaman önce açılmamış olmasına şaşırdım. Aslında merkezi olmayan bir para birimi değil, çünkü esasen onu yöneten tek bir şirketiniz var.” Açıklamasında bulundu.

Walch, SEC’in zafere ulaşması durumunda, hangi tür dijital varlıkların para birimi, hangilerinin ise menkul kıymet olarak görüleceğini tanımlamaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat edeceklerini sözlerine ekledi.

-SEC, Bitcoin ETF’lerini Onaylayacak Mı?

Kripto meraklıları, MIT Sloan School of Management’ta blockchain ve dijital para birimleri öğretme geçmişi göz önüne alındığında, Gensler’in SEC’e liderlik etme adaylığını alkışladı.

Coin Center’dan Brito, başkan rolüne katılımının, Bitcoin borsasında işlem gören fonları satmaya çalışan birçok finansal hizmet şirketi için iyi bir haber olacağını savundu.

Wisdom Tree, Morgan Stanley MS, ve VanEck dahil olmak üzere birçok büyük finansal hizmet şirketi, BitcoinETF’leri sunmak için başvuruda bulundu.

Teorik olarak, yatırımcılar Bitcoin ETF’lerini tercih edebilir.

Bu ETF’ler, geleneksel hisse senetleri gibi alınıp satılabilir.

Gary Gensler için, “düzenli pazarları seven biri” yorumunda bulunan Brito, “Yatırımcıların bu varlık sınıfına düzenli bir şekilde katılmalarına izin vermek, iyi düzenlenmiş bir ETF’ye sahip olmaktan daha iyi bir yol.” dedi.

Kripto-Bitcoin ETF’lerini dört gözle bekleyen yatırımcılar, kara para aklama ve finansal istikrar konusunda daha katı kurallarla karşı karşıya kalabilir.

Kaynak :MarketWatch