Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Kripto Para Analiz

Kripto Para Analiz
Kripto Para Kazandıran Robot

Kripto Para Analiz

Kripto Para Analizi, bir coin yani kripto para ilgili basında çıkan haberlerini ve yorumları takip ederek gelecekte meydana gelebilecek fiyat hareketleri ve kripto parayla ilgili manipülasyon ve spekülasyonları değerlendirerek bir yöntem belirlemektir. Kripto para alımı satımı gerçekleştiren herkes mutlaka bu analizlere önem vermelidir. Bu analiz, piyasada oluşan manipülasyon ve spekülasyonların kripto parayı nasıl etkilediği ve ne şekilde hareket edildiği konusunda yatırımcılara bilgi vermektedir. Dikkat ve araştırma gereken bu analiz ile yatırımcılar paralarını doğru değerlendirmek adına adımlar atacaklardır.

Analiz Yapılırken İzlenmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Kripto Para Analizi yapan kişilerin illa eğitimli kişiler olmasına gerek yoktur. Kripto para konusundaki gelişmeleri ve ekonomiyi yakından takip eden, analiz konusunda tecrübe sahibi olan kişiler yapabilmektedir. Fakat temel analiz tek başına yeterli değildir. Bu konuda basına düşen haberler, kripto para konusunda büyük yatırımcıların paylaşımları veya kripto para kurucularının projeleriyle ilgili bilgi ve haberler fiyatlara yön vermektedir. Bir analiz yapılırken değinilen konular ise aşağıdaki gibidir.

 • Dünya siyasetindeki rekabet ortamı,
 • Ekonomik sebepler,
 • Sektörel sorunlar,
 • Rekabet şartları,
 • Firmaların mali durumları,
 • Finansal yapı ve verimlilik,
 • Dağıtım kanalları,
 • İhracat olanakları,
 • Yönetim becerileri gibi tüm bu konular kripto para borsasını ve hisse senetlerini etkilemektedir.

Yatırımcılar yukarıdaki sayılan nedenlerden dolayı analizler yapmaktadır. Çıkan haberler, yönetim becerisi ve rekabet şartları gibi konuları yakından takip ederek gerekli önlemleri almaktadır.

Temel Analiz Nasıl Yapılmaktadır?

Kripto para analizi yapmak için öncelikle kripto para veya diğer emtialar ile ilgili gerçek verileri toplamak gerekmektedir. Gerekli veriler elde edildikten sonra kripto paranın gerçek değeri hesaplanmaya çalışılacaktır. Fakat bazen kripto paralarda aşırı yükselmeler yaşanmaktadır. Bu durumlar anlık olarak gerçekleşmektedir. Coin gerçek bir yükselme mi gösterdi yoksa pump yani sahte bir yükseliş mi yaşadı. Bu durum değerlendirilerek gerçek durumun ne olduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır. Sonuca göre kişiler yatırım yapıp yapmamaya karar vermektedir.

Analiz gerçekleştiren kişinin en önem verdiği konulardan biri de ekonomik faktörlerdir. Piyasanın hareketlenmesi veya gerilemesi önemli bir etkendir. Örneğin bir coinin aniden yükselmesi veya düşmesi ekonomik faktörlere bağlı olmaktadır. Yani bu durumları dikkate alarak yatırım yapmak doğru değildir. Bu konularda yatırımcılar detaylı bir teknik analiz gerçekleştirmektedir.

Temel Analiz Tek Başına Yatırım Yapmak İçin Yeterli midir?

Kripto para analizi yapmak için sadece temel analiz yapmak yeterli olmamaktadır. Anlık yükselmeler her ne kadar sosyal medya gibi mecralarda önemli olarak gösterilse de uzmanlar bu konuda dikkatli olunması gerektiğini savunmaktadır. Uzman bir yatırımcı bu konuya da önem vererek gerçek bir fiyat analizi gerçekleştirmektedir. Yaptığı analizler sonucunda fiyat hareketliliği gerçek mi yoksa yapay mı ona karar verecektir. Temel analiz yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle kripto para veya hisse senedi düşükten yükseğe doğru olarak gruplar halinde değerlendirilmektedir. Bu gruplar standarttır.

 • Ekonomik analiz: Ekonominin genel durumu ve fiyatlar üzerindeki etkilerin incelenmesi sağlanmaktadır.
 • Endüstri analizi: Elde edilen bilgilere göre en uygun ve avantajlı sektörün seçilmesi sağlanmakta ve titizlikle inceleme yapılmaktadır.
 • Firma analizi: Faaliyetlerini devam ettiren firmaların mali tabloları ve finansal durumları detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.
 • Kripto para analizi: Bu üç aşama iyi bir şekilde araştırıp genel olarak ortaya konmakta ve kripto paranın gerçek değeri hesaplanmaktadır.

Yukarıda bahsedilen beş durum dışında kullanıcılar yatırım yaparken ulusal ve global ekonomi, faiz oranları, döviz rezervi, döviz kuru ve gayri milli hasılatı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu durum sadece kripto para analizi yaparken değil ayrıca hisse senedi, bono, tahvil ve altın alım satım durumları için de önemlidir.

Kripto Para Kazandıran Robot