Kripto Para (Coin) Nedir?

Kripto Para (Coin) Nedir?
Kripto Para Kazandıran Robot

Kripto Para (Coin) Nedir?

Coin ya da kripto para… birçok isme ve oldukça geniş çaplı bir üne sahip olan sanal para aslında nedir? Yatırımcıların gözdesi haline gelen kripto paralar, kriptografi sözleşmeler kullanılmak yoluyla bir hayli karmaşık kod sistemleri kullanılarak şifrelenmiş bir çeşit dijital para birimidir. Her kripto para biriminin kendi borsası mevcuttur.

Mal ve hizmet satın almak için kullanabilen, merkezi olmayan, çevrimiçi bir sistemdir. Online bankacılıkta olduğu gibi, kripto para ağları da güçlü kriptografi adı verilen, kullanıcı ve hesap bilgilerini anlaşılmayacak bir koda dönüştüren matematiksel yöntemler kullanır. Kripto para sistemlerini günümüzde online bankacılık işlemlerinden farklılaştıran başlıca özellik Blockchain yani blok zinciridir. Kullanıcıların isimlerinden hesap bilgilerine ve para transferlerine kadar her bir bilgi farklı bir Blockchain’e kopyalanır. Blok zincirinin erişimi sadece kullanıcılılara sağlanır. Coin aslında Blockchain teknolojisi sayesinde bağımsız ve takip edilemezdir. Ayrıca sağladığı yüksek güvenlik ve hız, merkez bankaları olmak üzere birçok finalsal kurum ve kuruluşta, şimdilik sadece uluslararası para transferi için kullanılsa da çeşitli alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Token Nedir?

Kripto para ile Token terimleri birçok kişi tarafından karıştırılsa da onlar birbirlerinden çok farklıdır. Token, bağımsız bir Blockchain üzerine kurulmayan hali hazırda olan bir blok zincirin entegre edilerek kullanıldığı bir değerdir. Farklı bir kripto paranın blok zinciri ile oluşturulmakta olan token, birim değere sahiptir. Bu birim üzerinden alım-satım işlemleri yapılabilir. Token, “Curve Dao Token” olarak da bilinir ve üzerine kurulduğu blok zincirindeki ürüne kazandırmayı hedefler. Dijital olarak kullanılır, bir ürünü veya bir değeri temsil edebilir. Transfer edilebilme özelliğine sahip olması ile herhangi bir ürünü ve ya bir hizmeti de temsil edebilir.

Yükseliş Gösteren Kripto Paralar (Coin)

İşlem hacimleri ve hali hazırda olan popülerlikleri sayesinde adından sık sık bahsettiren Bitcoin ve Ethereum, dijital para dünyasının vazgeçilmezleri gibi gözüküyor. Fakat bu artan ün bizleri yeni, gelişmiş ve en fazla yükseliş gösteren coin birimleri ile tanıştırdı.

ada coin

En popüler kripto para birimlerinden olan Bitcoin, ne kadar düşerse bir o kadar yükseliyor ve zirveyi kimseye bırakmıyor. Ethereum ise gün geçtikçe yükselmeye ve Bitcoin’e rakip olabilecek kadar yüksek seviyelere ulaştı bile. Ancak kripto para yatırımcıları ne kadar bu ismi bilselerde aslında 1 ayda oldukça yükseliş gösteren Solano (SOL), Cardano (ADA), Avalanche (AVAX) gibi Altcoin’lerden henüz haberdar değiller.

Sizler için hazırlamış olduğumuz listede kripto paraların parlayan yıldızlarını bir tanıyalım!

Solano (SOL)

Merkezi olmayan, finans (DeFi) çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisi ile tanınan ve oldukça işlevsel bir açık kaynak projesine sahiptir. Projenin ilk fikri ve ilk çalışması 2017 yılına dayanmaktadır ve 2020 yılından beri de  resmi olarak kendini tanıtmış, bizlere kendini göstermiştir.

Bu coin, merkezi olmayan uygulama (DApp) yaratmayı kolaylaştırmak için üretilmiştir. Blok zinciri altında yatan hisse kanıtı (PoS) konsensüsü ile birleştirilmiş geçmiş kanıtı (PoH) konsensüsünü sunarak ölçeklenebilirliği hedeflemiştir. Yenilikçi hibrit konsensüs modeli sayesinde hem küçük çaplı tüccarların hem de kurumsal tüccarların dikkatini çekmektedir. Asıl odaklandıkları nokta ise merkezi olmayan finasmanı daha büyük çapta ulaşılabilir kılmaktır.

Cardano (ADA)

Kripto para alımı ve gönderimi için kullanıma uygun ADA kripto sistemine sahip olan platformdur. Bu parlayan yıldızımız paranın geleceğini temsil eder ve kriptografi ile güvenli olması garantisi verilen hızlı, doğrudan sağlanan transferleri gerçekleştirir.

Cardano, düşündüğünüz gibi yalnızca kripto para birimi değildir, her gün dünyanın dört bin yanından insanlar, kuruluşlar ve yönetimlerce kullanılmakta olan finansal uygulamaları yöneten teknolojik platformudur. Sistemde daha kolay güncelleme yapabilme ve hafif çatallanmalarla yükseltme yapabilmesini kolaylaştıracak bloklar halinde inşa edilmiştir. ADA coin, yönetilecek olan temel etmenin tamamlanmasından sonra, akıllı sözleşmeleri, ileride yapılabilecek ticaret ve aynı zamanda işleri desteklemek için dijital yasal anlaşmaları işleme almakla ilgili ayrı bir işlem katmanı oluşturmayı hedeflemektedir.

Cardano’nun yükselişte olmasının, yeni düzenlenmiş bilgi işlem tarzı, herkese eşit derecede verilen finansal hizmetlere açık erişim sağlaması ile katılımcıları kendine çekmeyi başarıyor.

Avalanche (AVAX)

Diğer parlayan yıldızlar arasında daha canlı ve güçlü olan AVAX, bir haftada göstermiş olduğu artış ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaların, finansal varlıklar, ticaret ve diğer hizmetleri başlatmak için oluşturulan bir platformdur. Herkesin herhangi bir şeyin piyasaya sürülmesine ya da ticaretini yapmasına, akıllı sözleşmeler ve diğer en son teknolojileri kontrol etmesine olanak tanıyan global bir birey olmayı amaçlıyor.

Ava Labs geliştiricilerine göre; Avalanche’ın normal olarak bir saniyenin altında işlem tamamlama özelliğini sunan ilk akıllı sözleşmeler ağı. Bu konuda oldukça da iddialılar. Blockchain’den herhangi bir varlığın dijital yöneticilerine kadar her türlü varlığı oluşturabilir, şerbet bırakabilir ve verilen herhangi bir parametreye göre ticaret yapmalarına izin verebilir. AXAX tokeni, Avalanche için kurum içi ödeme yöntemini sunar ve işlemler esnasında ücret alınımın yanı sıra teşvikler ve bağlantılı amaçlar için kullanılır.

En fazla yükseliş gösteren coin listemizin en parlak yıldızı, 2020 yılında piyasaya ilk adımlarını attı ve 1 sene sonra adından söz ettirmeyi başarmış durumda. Platformun yerel tokeni AVAX’dır.

Sunduğumuz bilgilere göre tercih tamamen size kalmış. Yatırım yapacağınız, yükseliş gösteren kripto paraların bazılarını sizlere ayrıntılı bilgileri ile sunduk. Yatırım yapmak istediğiniz coin için tek yapmanız gereken internet sitesinin yönlendirmesi ile hesabınızı oluşturmak.

Kripto Para Kazandıran Robot