DOLAR
19,0865
EURO
20,6181
ALTIN
1.200,80
BIST
4.997,80

Kripto Para Nedir? Nasıl Kripto Para Yatırımı Yapılır?

Kripto Para Nedir? Nasıl Kripto Para Yatırımı Yapılır?
29.09.2022 14:19
0

Kripto para veya sadece kripto herhangi bir banka veya hükümete bağlı olmadan, bir ağa bağlanmış bir bilgisayar aracılığıyla üretilen dijital bir para birimidir. Bankaların geleneksel işlevlerini ortadan kaldırır ve yatırım sadece kripto paraya yapılır. Bu yapılan dijital yatırım herhangi bir bankada saklanmaz. Bu özelliğiyle merkez bankacılık veya merkezi elektronik para sistemlerini kullanmadığı için merkeziyetsiz para birimleridir.

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, kripto paraların ilkidir. 2009’dan beri birçok coin çıkmıştır ve bu coinlere de altcoin denmektedir. Kripto paranın avantajları ve dezavantajları ve nasıl yatırım yapılır gibi soruları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Nasıl Kripto Para Yatırımı Yapılır?

Son yıllarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi kripto paralardır. Dijital bir para birimine yatırım yapma fikri ve nasıl kripto para yatırımı yapılır sorusu doğal olarak kafamızda soru işaretleri bırakıyor. Bitcoin, Ethereum coin, Ripple coin gibi bir sürü altcoinleri içinde barındıran kripto para yatırımının nasıl yapıldığı aşağıda madde madde bulunmaktadır.

  1. Öncelikle bir kripto para borsasına kaydolmanız gerekmektedir. Bu borsalar arasında en güvenilir olanlar şunlardır: Binance, BtcTurk ve Paribu.
  2. Bu borsalara kayıt olduktan sonra hesap bakiyenize para yüklemeniz gerekmektedir.
  3. Bu adımda ise kripto paraları araştırmanız gerekir ve bunun yanında biraz da grafik okuma bilginiz olması gerekir. Hangi kripto paranın yükselişe geçeceğini veya düşeceğini iyi kötü bilmeniz gerekir.
  4. Son adımda ise günlük veya uzun vadeli yatırım arasından birisini seçip başlayabilirsiniz. Günlük yatırım çok uğraş ve zaman gerektirirken uzun vadeli daha sakin ve güvenilirdir.

Bu maddeler tanıtım amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

 

Avantaj ve Dezavantajları

İlk önce avantajlarıyla başlarsak:

  • 7/24 ve anında işlem yapılabiliyor. Aynı zamanda telefondan ve bilgisayardan çok hızlı bir şekilde al-sat yapılabilir.
  • Kişisel bilgileri açıklama zorunluluğu yoktur.
  • Düşük maliyetli olup, hesap işletim veya havale ücretleri yoktur.

Dezavantajları ise:

  • Kripto para birimlerinin hukuki statüsü belli değildir ve denetleme ve düzenleme işleri hala daha devam etmektedir.
  • Oynaklık yani volatilite önemli bir dezavantajdır. Merkeziyetsiz oldukları için tamamen güvenilir yatırım araçları değillerdir.

Volatilite de göz önünde bulundurulursa, sıkı bir takip ile kripto parayı bir yatırım aracı olarak kullanmak sizlere gelir sağlayabilir.