Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Küresel çapta çip kıtlığı Çin’deki otomobil üretimini de etkiledi

Küresel çapta çip kıtlığı Çin’deki otomobil üretimini de etkiledi
Kripto Para Kazandıran Robot

Küresel çapta çip kıtlığı Çin’deki otomobil üretimini de etkiledi

Dünya çapındaki yarı iletken kıtlığı Çin’deki araba üretimini de etkiledi. Bu, dünyanın en büyük otomobil pazarının endüstrinin toparlanmasının lokomotifi olabileceği umutlarını baltalıyor.

Bu, Şangay’daki ticaret fuarında otomotiv endüstrisinden yöneticiler tarafından belirtildi.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, geciken yarı iletken teslimatlarıyla ilgili sorunlar nedeniyle üretimi azaltmak veya geçici olarak durdurmak zorunda kaldı. Bunun nedeni, çip üreticilerinin yeterince hızlı yanıt veremediği Covid-19 salgınından etkilenen otomotiv endüstrisinin toparlanmasının beklenen başlangıcının daha erken gerçekleşmesi.

Ülkede dört milyondan fazla araç satmayı uman Çin’in en büyük otomobil üreticisi Alman Volkswagen Grubu (VW), mevcut ikinci çeyrekte durumun düzelmediğini söyledi.

Çin’in VW bölümünün başkanı Stephan Wöllenstein, 18 Nisan pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, çip eksikliğinden dolayı bir hafta hatta bir ay içinde Volkswagen üretimi kaybını tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. Bunun yangın söndürmeye benzediğini de sözlerine ekledi. Bazı durumlarda VW tedarikçileri değiştirdi ve diğer çiplere geçti.

BMW’nin Çin bölümünün başkanı Jochen Goller de Şangay fuarında cips eksikliğinin BMW teslimatları üzerindeki baskıyı artırdığını itiraf etti. Bununla birlikte, lüks otomobil üreticisi, hala stoklardan yararlandığı için üretimi azaltmak zorunda kalmadı.

Analistler, ikinci çeyrekte çip kıtlığının araç üretimi, özellikle de elektrik üzerinde “büyük bir etkisi” olacağını tahmin ediyorlar.

Geçen yıl 25 milyondan fazla araç satan Çin, otomobil endüstrisini sert bir şekilde vuran salgının ardından Volkswagen ve General Motors da dahil olmak üzere otomobil üreticileri için bir umut kaynağı oldu. Ancak geçen yıl ilk kez Çin’de çip kıtlığı rapor edildi. Japon şirketi Renesas Electronics’in yonga fabrikasında Mart ayında çıkan yangından sonra sorun daha da kötüleşti.

McKinsey, 2019’da otomotiv gruplarına tedarikin 429 milyar dolarlık (357,92 milyar Euro) küresel yarı iletken pazarının yaklaşık onda birini oluşturduğunu tahmin ediyor. NXP Semiconductor, Alman Infineon ve Japon Renesas sektörün kilit tedarikçileriydi.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre, yetersiz çip tedariki bu yılın ilk iki ayında otomobil üretimini yaklaşık % 5 ila % 8 oranında düşürdü. Üçüncü çeyrekten itibaren etkinin hafiflemesini bekliyor.

Ve Çin Otomobil Satıcıları Birliği, Çin’in otomobil stoklarının daha da düşmesini ve bazı modellerin teslimatlarının talepten daha düşük olmasını bekliyor.

Kripto Para Kazandıran Robot