Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Küresel Halka Arz Pazarı 350 Milyar Dolara Ulaştı

Küresel Halka Arz Pazarı 350 Milyar Dolara Ulaştı
Kripto Para Kazandıran Robot

Küresel ölçekli şirketler, hisse senetlerini nakde çevirmek için adeta bir yarış halindeler. Bu yıl rekor düzeyde hisse senedi halka arz edilerek şirketlere ek kaynak sağlandı.

Bu Yıl Rekor Hisse Senedi Satıldı

Bloomberg’in derlediği bilgilere göre, henüz ilk altı ayı tamamlanan 2021’de ciddi ölçekte halka arz gerçekleşti. Ocak ayından Haziran’a kadar yaklaşık 350 milyar dolar seviyesi yakalandı ve böylece 2020’nin ikinci yarısındaki 282 milyar dolarlık önceki rekor da egale edilmiş oldu.

Halka arz furyası geçtiğimiz yıl içerisinde başlamıştı. Birçok şirket bu yolla kendisine ek kaynak yaratmayı hedefliyordu. Bu sayede pandeminin yarattığı etkileri de bir nebze olsun aşmayı amaçlayan şirketler, halka arzı bu yıl da rekor seviyeye taşıdı.

Evde Kalma Teknolojisi Piyasaya Hakim Oldu

Geçen yıl, evde kalma teknolojisi sahneye hakim oldu ve bu durum yatırımcıların dijital olan her şeye ilgisini çekerken, özel amaçlı satın alma şirketleri de pazarı istila etti. Bu yıl, hisse senetleri hızla yükselmeye devam ederken, eğilim yenilenebilir enerji şirketlerini ve çevrimiçi perakendecileri kapsayacak şekilde genişledi.

2021’de İsveçli yulaf sütü şirketi Oatly Group AB’den bot üreticisi Dr. Martens Plc’ye kadar herkes 2021’de hisse sattı. Yine de, teknoloji tarafı anlaşmaların büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Didi Global Inc., Çinli araç çağırma devi 4 milyar dolara kadar hisse satma planlarını sürdürürse, ABD’de son on yılın en büyük halka arzları arasında yer alacak. Goldman Sachs Group Inc finansman grubu başkanı Aaron Arth, ise konuyla ilgili olarak yaptığı yorumda, “New York’tan Hong Kong’a kadar piyasalar bu yılın ilk yarısında alevler içindeydi ve 90’ların sonundaki dotcom patlaması dönemini geride bıraktı” dedi.

Kripto Para Kazandıran Robot