Küresel Piyasaların Dikkati Fed’in Faiz Kararında

Küresel Piyasaların Dikkati Fed’in Faiz Kararında
Kripto Para Kazandıran Robot

Küresel Piyasaların Dikkati Fed’in Faiz Kararında

Küresel piyasaların dikkati Fed’in faiz kararında. Çarşamba günü açıklanacak karara yönelik beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönünde.

Küresel piyasaların dikkati Fed’in faiz kararında. Önümüzdeki çarşamba günü Fed, faiz kararını açıklayacak. Piyasaların beklentisi ise Fed’in faizleri sabit tutacağı yönünde.

Küresel piyasaların gözü bu hafta ABD’de gerçekleşen başkanlık değişimi ve ekonomik destek paketine yönelik açıklamalar, önemli merkez bankalarının faiz kararları ve salgına ilişkin gelişmelerdeyken, haftaya, Fed faiz kararı ve yoğun veri gündemi izlenecek.

“Doların Değerini Piyasa Belirleyecek”

ABD’de sorunsuz bir şekilde gerçekleşen yeni Başkan Joe Biden’ın yemin töreni sonrasında ABD piyasaları rekor kırarken, analistler Hazine Bakanlığı görevine seçilmesi beklenen Janet Yellen’ın ek mali destek paketlerine yönelik açıklamalarının risk iştahını artırdığını belirtti.

Bu hafta dünya genelinde koronavirüs salgınında vaka sayıları 98 milyon seviyesini geçerken, can kaybı ise 2,1 milyonu aştı. Başta İngiltere, Almanya ve Çin olmak üzere birçok ülke koronavirüsle mücadele kapsamında uyguladıkları tedbirleri sıkılaştırdı ya da sürelerini uzattı.

ada coin

Janet Yellen’ın hafta içinde piyasaların doların değerini belirleyeceğine yönelik açıklaması sonrasında dolar endeksi bu hafta 66 baz puan düşerek 90,2 seviyesine gerildi. Analistler, ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanmaya başlayan 4. çeyrek şirket finansal sonuçlarının da pay piyasalarını desteklediğini ifade etti.

Dow Jones’tan Rekor Kapanış

Bu hafta ABD’de Dow Jones endeksi, yüzde 0,89, S&P 500 endeksi yüzde 2,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 4 yükseliş yaşarken, bütün endeksler tarihinin zirvesini görerek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan analistler, yatırımcıların haftaya, Çarşamba günü açıklanacak olan Fed’in faiz kararına odaklandığını, piyasa beklentilerinin Fed’in faizlerde değişiklik yapmayacağını öngörüldüğünü belirtti.

Analistler, ABD’nin 4. çeyrek büyüme verisinin de 25 Ocak ile başlayan haftanın veri takviminde perşembe günü paylaşılacağını bildirdi ve ABD ekonomisinin 4. çeyrekte yüzde 4,1 oranında büyümesinin beklendiğini ifade etti.

Haftaya ayrıca destek paketine yönelik haber akışıyla birlikte, çarşamba günü dayanıklı mal siparişleri, cuma kişisel gelir ve harcamalar başta olmak üzere yoğun veri gündemi ile devam eden 4. çeyrek şirket finansal sonuçları izlenecek.

Kripto Para Kazandıran Robot