Macaristan’ın Ardından Çekya da Faiz Artırdı

Macaristan’ın Ardından Çekya da Faiz Artırdı
Kripto Para Kazandıran Robot

Macaristan’da yapılan faiz artırımı sonrasında Çekya Merkez Bankası da faiz artırma yoluna giderek, piyasaların beklentisini karşıladı. Çekya, koronavirüs salgınından sonra ilk defa faiz artırarak Avrupa Birliği’nde yükselen enflasyona karşı faizleri artıran ikinci ülke oldu.

25 Baz Puanlık Artış

Çekya ekonomisi koronavirüs salgını ile birlikte bozulmaya başlamıştı.  Bu noktada ülkede enflasyon yükselişe geçerek piyasalarda faiz baskısı oluşturmuştu. Durumu değerlendiren Çekya Merkez Bankası, gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak beklentilerle paralel yüzde 0,5’e çıkardı.

Şu anki verilerin güvercin para politikasını devam ettirmek için hiçbir sebep sunmadığını belirten Commerzbank Analisti Melanie Fischinger, “Ekonomi kışı korkulandan daha iyi geçirdi. Yılın kalanı için ekonomik görünüm ise pozitif ve bu tek başına aşılama programından kaynaklanmıyor” dedi. Ülkede artan enflasyona cevap vermek ve piyasalarda oluşan baskıyı biraz olsun hafifletmek isteyen ülke ekonomisinin aktörleri, buna faiz silahı ile karşılık verdi.

ada coin

Macaristan’dan Yüzde 0,3’lük Artış Gelmişti

Artan enflasyon ile birlikte Macaristan Merkez Bankası da salı günü gösterge faizi yüzde 0,6’dan yüzde 0,9’a çıkarmıştı. Para politikasında sıkılaşmanın devam edeceğini belirten Macaristan Merkez Bankası, gelecekteki faiz kararlarının verilere dayalı olacağını ve bankanın faiz artırımı döngüsüne girdiğini duyurmuştu. Merkez bankası yaptığı açıklamada, ” Para Politikası Kurulu, enflasyon görünümü bankanın hedefine ulaşıncaya ve enflasyondan kaynaklanan riskler dengelenene kadar faiz artırımına devam edecek” demişti.

Kripto Para Kazandıran Robot
ETİKETLER: , ,