Polygon (MATIC) Coin Nedir?

Polygon (MATIC) Coin Nedir?
Kripto Para Kazandıran Robot

Polygon (MATIC) Coin Nedir?

Kripto para piyasası artık durdurulamaz bir hal almaya başladı. Aslında hayatımıza sadece şu son iki senede katılmadılar, senelerdir bu kripto paralar var ve biz henüz daha varlıklarını yeni fark ediyoruz. Bu çılgınlık ile Bitcoin sayesinde tanıştık ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Herkes yatırım yapacağı kendi şartlarına en uygun para birimini seçti ve hesabını açmaya başladı.

Bitcoin, Ethereum, Binance ve Cardano şu an zirvedeki yerlerinin tadını çıkartıyor. Fakat onlar dışında adından söz ettiren Altcoin’ler de var. Onlardan biri de Polygon, yani eski adı ile Matic’dir.

Polygon (MATIC) Coin’in Özellikleri

Ethereum ile uyumlu Blockchain’lerden oluşan bir ağ kuran protokole Polygon, protokolün kullanım amaçlı tokenine ise MATIC denir. Matic coin,Ethereum ara zinciri ile birlikte çalışan yan zincirler aracılığıyla ölçeklenebilirliği arttırmayı, daha hızlı ve ucuz işlemler sunmayı amaçlar. Polygon, Binance ve Coinbase tarafından desteklenen Veri bağlantısı katmanı ölçeklendirme çözümüdür. Proje, birçok blok zincirindeki sorunları çözerek kripto para birimlerinin toplu olarak kabul edilmesini hedeflemektedir.

Plazma Çerçevesini ve hisse kanıtı blok zinciri mimarisini birleştiren Polygon, ölçeklenebilir ve akıllı sözleşmelerin basit yoldan uygulanmasına izin verir.  Plazma-POS zinciri üzerine kurulu var olan ekosistem için hiçbir değişiklik yaşanmayacak. Vereceği ve tanıtmak istedikleri herkesten farklı yeni hizmetlerle ile faklı olmayı hedeflemektedirler.

ada coin

Polygon, tek bir yan zincir üzerinde saniyede 65.000’ne kadar işlem gerçekleştirmektedir. “Yan zincir nedir?” diye soracak olursanız kısaca bahsedelim.

Yan zincirler, bir kripto para biriminin normal ana zincirine bağlı olan ayrı Blockchain’ler olarak betimlenir. Matic coin, iki saniyeden daha kısa olan övünülecek bir blok onay sürecine sahiptir. Çerçeve bununla birlikte, tek bir blok zincirinde küresel olarak DeFi uygulamaların tasarlanmasına izin vermektedir.

Plazma çerçevesi, Polygon ile iş kanıtı blok zincirlerinde alışagelmiş dezavantajları yaşamadan altyapısında sınırsız sayıda DeFi uygulaması içerme potansiyeli verir. Şu zamana kadar Polygon, PoS güvenli Ethereum yan zincirine 50’den fazla DApp çekmiştir.

Neden Polygon (MATIC) Coin?

Polygon kendini, Katman 2 (Ver Bağlantısı Katmanı) olarak tanımlıyor. Bu şu demektir ki; mevcut temel blok zinciri katmanını yakın zamanda yükseklere taşımaya çalışacağıdır. Kısacası ölçeklenebilirlik ve anında blok zinciri işlemlerinin karmaşıklığını azaltmayı hedefliyor.

Ethereum ana zincirinden geçen Proof of Stake, yani Hisse İspatı kontrol noktaları üzerine kurulmuş, Plazma çerçevesinin özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanmaktadır. Bu dikkat çekici teknoloji, Polygan’daki her ayrı yan zincirin blok başına büyük rakamlara kadar işlem yapmasını sağlar.

Ticari olarak Matic coin yan zincirleri, Ethereum ekosisteminde bulunan çeşitli DeFi protokollerini desteklemek için yapısal olarak dizayn edilmiştir. Şu anda sadece Polygon’nun ana yan zincirini desteklerken ağ, topluluk fikir ve önerilerine dayanarak ek temel zincirler için desteği geliştirip genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu tarz yenilikler, eksi teknolojileri yenisi ile geliştirme esasları sayesinde dikkat çekmeyi tekrar ve tekrar başarıyor. Ayrıca bu kripto para az önce bahsettiğimiz özelliği sayesinde gelecekte Katman 2 zinciri platformu halini alacaktır.

Polygon (MATIC) Güvenli Midir?

Polygon ekosisteminin ayrılmaz parçası, güvenliği için bir hisse kanıtı doğrulayıcı ağ kullanan Veri bağlantısı katmanı ile piyasada varlığını kanıtlamaktadır. Ağdaki tanımlayıcılar, PoS konsensüs mekanizmasının bir parçası olmak için MATIC tokenini, yani belirteçlerini teminat olarak alıp karşılığında yine MATIC token alacaktır.

Doğrulayıcı olmak istemeyen ağ kullanıcıları, MATIC tokenini başka bir doğrulayıcıya bırakabilir, ancak yine de hisse ispatı işlemlerinde yer alacak ve hisse ispatı kazanacaklardır.

Polygon, daha fazla merkeziyetçilik olmadan elde etmek isteklerini blok üreticisi katmanında blok üreticilerini harekete geçirir. Bu blok üreticileri, kontrol noktaları ve dolandırıcılık önleyici mekanizmalar kullanarak temel blok zincirinin gücüne güç katar.

Vermeye çalıştığı hizmet ve güvenilirliği ile dikkat çekmeyi başarmaktadır. Bir de arkasında Ethereum’un olduğunu düşünürsek, bu kripto paranın geleceği oldukça parlak. Karmaşıklığı ortadan kaldırmayı asıl amaçları olarak benimsemeleri kullanıcılar tarafından çekici ve dikkat çekici bir özellik.

Kendisini daha önce “Matic Network” ismi ile duymuş olabilirsiniz. Madenciliği yapılmayan bir kripto para birimi unvanına sahiptir. Bugün Polygon’nun piyasadaki değeri 19.45 Türk Lirası’dır. Hem ucuz hem iddialı hem de güvenilir kripto para birimlerinden biri aslında. Ne kadar Bitcoin ve diğer ünlü kripto para birimlerinin cazibesi daha dikkat çekici olsa da, Altcoin’lere de şans verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu Altcoin’ler aslında var olan kripto paraların teknolojisinin üstüne yeni teknolojiler, fikirler ve farklılıklar getirmeye çalıştığı için gelecekte parlayan yıldızlardan biri olma ihtimalleri çok yüksek.

Artık yeni para yatırım çeşidi olarak kripto paralar varlığını piyasada gösterirken gelecekte karlı olma olasılığınız oldukça yüksek. Dolygon (MATIC) kripto para birimi buna aday olan isimlerden biri. Şimdiden yatırımınızı yapın ve gelecekte yaptınız yatırımın ne kadar hesaplı olacağını kolayca görün. Tabi ki bunun garantisini hiçbirimiz veremeyiz. Var oldukları gibi bir an da yok olabilir, değerlerini kaybedebilirler. Bu Polygon kripto para birimi için de geçerli.

Polygon (MATIC) Coin Nerden Satın Alınabilir?

Ethereum ekosisteminin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayan projelerden olan MATIC, DeFi odaklı çevrimiçi borsalar arasında adından bahsettiren kripto para birimlerinden biri. Yatırım hesabınızı bu kripto paradan yana kullanmak istiyorsanız; internet sitesi üzerinden uygulanması gereken işlemleri gerçekleştirerek kolaylıkla hem satın alabileceğiniz hem de satıp, ticaret yapabileceğiniz bir kullanıcı hesabına sahip olabileceksiniz.

Kripto Para Kazandıran Robot