Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Mayıs Ayında Cari Açık 3 Milyar Dolar Oldu

Mayıs Ayında Cari Açık 3 Milyar Dolar Oldu
Kripto Para Kazandıran Robot

TCMB tarafından Mayıs 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. TCMB’nin verilerine göre 12 aylık cari açık ise 31 milyar 858 milyon dolar oldu.

Geçtiğimiz Yıla Göre Düşüş Yaşandı

Cari açıkta geçtiğimiz yıla göre belirgin bir düşüş yaşandı. Verilere göre geçen yılın Mayıs ayı ile kıyaslandığında açığın 919 milyon dolar azalarak 3 milyar 81 milyon dolar seviyelerine gerilediği tespit edildi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 31 milyar 858 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bu veriler ışığında geçtiğimiz sene Mayıs ayında 170 milyon dolar açık veren hizmetler dengesi bu yıl beklentilerin de üzerinde bir performans ile 939 milyon dolar net fazla verdi. 38 milyon dolar net çıkış gösteren ikincil gelir dengesi kaleminin 151 milyon dolar net giriş kaydetmesi etkili oldu.

Ödemeler dengesi tanımı içerisinde yer alan dış ticaret açığı, geçen yıl Mayıs ayına göre 125 milyon dolar arttı. Bu artış ile birlikte dış ticaret açığı 2 milyar 869 milyon dolara yükseldi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, geçen yılın mayıs ayında 2 milyar 83 milyon dolar açık vermişken, Mayısta 774 milyon dolar açık verdi.

Hizmetler kaleminin alt başlıklarından olan seyahat, 665 milyon dolarlık bir gelir elde edilmesini sağladı. Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, geçen yılın ayına göre 254 milyon dolar artarak 1 milyar 302 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Anadolu Ajansı tarafından yapılan ankete katılan finans aktörleri, cari işlemler hesabının mayısta 2,7 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. Öte yandan, nisan ayına ilişkin cari işlemler açığı 1 milyar 712 milyon dolardan 1 milyar 734 milyon dolara revize edildi.

Mayısta doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 304 milyon dolar oldu. Bu dönemde, portföy yatırımları 836 milyon dolarlık net giriş kaydetti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, mayısta yurt dışı yerleşikler, hisse senedi piyasasında 99 milyon dolarlık ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 349 milyon dolarlık net alış yaptı. Aynı dönemde, yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili bankalar 718 milyon dolar net geri ödeme ve diğer sektörler 796 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Kripto Para Kazandıran Robot