enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Microsoft Nedir?

Microsoft Nedir?
ada coin

Microsoft Nedir?

Microsoft Nedir? Microsoft, 4 Nisan 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen ortaklığında kurulan bir teknoloji şirketidir. ABD merkezli bir şirkettir ve çok ulusludur. Microsoft, bilgisayar yazılımları, kişisel bilgisayarlar, elektronik cihazlar ve bilişim hizmetleri üretir, geliştirir, lisanslar ve satar. En çok bilinen yazılımlarından birisi de Microsoft Windows‘tur. Ayrıca MS-DOS işletim sistemini ve Microsoft Office uygulamaları da şirketin popüler ürünlerindendir. Microsfot bu ürünlerin haricinde Bing adında bir arama motoru ve Internet Explorer ile Edge adlı internet tarayıcılarını da geliştirmiştir. Yazılım tarafından bunlar olurken donanım tarafında da şirket birçok başarılı adım atmıştır ve atmaktadır. Microsoft tarafından üretilen Xbox adlı video oyun konsolları ve MS Hololens adlı VR gözlükleri donanım alanında öne çıkan ürünlerdir. Microsoft Surface adlı dokunmatik ekrana sahip kişisel bilgisayarlar da donanım ailesinin bir parçası olan ürünlerdir. Microsoft, günümüz itibarıyla dünyanın en değerli şirketlerinden birisidir ve en büyük yazılım geliştiricisidir. Microsoft ismi ise microcomputer ve software kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır.

Microsoft, 1980’li yılların ortalarında kişisel bilgisayar pazarını kontrol etmeye başlamıştır. O yıllarda MS-DOS adlı kişisel bilgisayarlar için hazırlanan işletim sistemleri şirketin pazar payını artırmasına yardımı olmuştur. Daha sonra geliştirilen Microsoft Windows ile şirket, pazardaki yerini perçinlemiş ve dominasyonunu sürdürmüştür. Microsoft, 1986 yılında halka açılmasının ardında hisse değerleri hızlı bir şekilde yükselmiştir. Microsoft, 1990’lı yıllardan bu yana sadece bir işletim sistemi geliştiricisi olmakla kalmamış ve işletim sistemi pazarı dışına da açılarak genişlemiştir. Bu doğrultuda kurumsal satın almalar yaparak bünyesine yeni şirketleri de eklemiştir. Örneğin Aralık 2016 yılında LinkedIn şirketini 26 milyar dolara satın alan şirket, 2011 yılında Skype Technologies’i 8,5 milyar dolara satın almıştır. Bunların haricinde açık kaynaklı kod platformu Github şirketi ve Türk girişimciler tarafından kurulan Citus Data şirketi de Microsoft bünyesine katılmıştır.

Microsoft günümüzde PC işletim sistemleri alanında pazar lideridir. Ofis yazılımları pazarında da birinci sıradadır. Microsoft şirketi NASDAQ borsasında işlem görmektedir. Microsoft Corporation (MSFT) adıyla işlem gören şirket, istikrarlı büyüme rakamları ve dağıtılan yüksek kar payı ödemeleri dikkate alındığında birçok yatırımcının dikkatini çekmektedir.

Kripto Para Kazandıran Robot

Microsoft Hissesi Neden Alınır?

Microsoft dünyanın en büyük yazılım şirketleri arasındadır. Dolayısıyla hisse senetleriyle işlem yapan ve yurt dışı piyasalarından hisse senedi almak isteyen yatırımcıların karşısına mutlaka çıkan bir şirket. Böyle olunca yatırımcıların en sık sorduğu sorulardan biri de Microsoft hisse senendi almanın mantıklı olup olmadığı. Yabancı bir şirket olması nedeniyle de hakkında yeterli bilgiye her zaman ulaşılamayabiliyor.

Microsoft şirketi çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Artık ilk kurulduğu günlerde olduğu gibi sadece yazılım üretmiyor. Donanım ve ofis programları sektöründe de varlar. Bu nedenle şirketin satışları tek bir ürüne bağlı değil. Microsoft o kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip ki bir ürününde meydana gelecek satış kayıplarını başka bir ürünü üzerinden telafi edebilir. Bu da şirketin zarar etme ihtimalini çok düşürüyor. Başka bir deyişle Microsoft’un hiçbir ürüne firma üzerinde bir egemenlik oluşturmuyor. Kar üzerinde her birinin payı aşağı yukarı eşit. Bu durumun faydalı olduğunu uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar bilirler.

Bunların haricinde Microsoft şirketi, bilgisayar piyasasında, bulut sistemlerinde ve yazılım alanında lider bir şirket. Pazar payını da kaybetmesi neredeyse imkansız.

Microsoft Hissesi Almak Mantıklı Mı?

Microsoft şirketi teknoloji sektörünün lider şirketlerinden birisidir. Açıklamış oldukları bilançolar ve kar rakamları ile hem ülkemizde hem tüm dünyada yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Son yıllarda artan kar rakamları ve karlılık oranları ile başarılı bir görüntü çizmiştir. Bunların haricinde Microsoft şirketi dünya çapında güvenilir bir şirkettir ve hemen her uluslararası yatırımcının portföyünde yer alır.

Yurt dışı piyasalarda işlem yapmak isteyen hatta bu piyasalara yeni giren yatırımcılar için en uygun şirketlerden birisi de Microsoft’tur. Sektör payının çok büyük olması ve riskinin düşük olması gibi etmenler, Microsoft’u yatırım yapılabilir bir şirket haline getirir. Microsoft şirketinin hisse senetleri, Nasdaq Borsası’nda işlem görmektedir. Şirketin yıllardır sürdürmekte olduğu büyüme oranları, yüksek temettüler ve dev bir şirket olması uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir.

Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda Microsoft hissesi satın almak, elinde uzun vadeli bir yatırımları olmasını isteyen yatırımcılar için mantıklı olacaktır. Diğer bir açıdan uluslararası şirketlerin hisse senetlerinden bir portföy oluşturmak istiyorsanız, düşük riskine rağmen, yüksek ve istikrarlı temettü gelirleri ile Microsoft hisse senedini portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Microsoft Hissesi Nasıl Alınır?

Microsoft hissesi nasıl alınır sorusu, yeni yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulur. Microsoft şirketi, Microsoft CoMicrosoft Corporation adıyla ve MSFT koduyla Nasdaq Borsası’nda işlem görmektedir. Nasdaq Borsası Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji ağırlıklı hisse senetlerini barındıran bir piyasasıdır. Microsoft hisse senedi almak isteyen yatırımcılar da Nasdaq Borsası’ndan bu işi gerçekleştirebilirler. Nasdaq Borsası üzerinde yatırım yapmak günümüzde oldukça kolaydır. Bunun için sadece Nasdaq Borsası’nda işlem yaptırma yetkisi olan bir aracı kurumda yatırım hesabı açmanız yeterlidir. Ülkemizde bu yetkiye sahip olan aracı kurumlar vardır ve ufak bir araştırma sonucunda sizin için en uygun olan aracı kurumu bulabilirsiniz. Aracı kurumda hesap açtırmanızın ardından Microsoft şirketine ait hisse senetlerini alabilir ve yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Microsoft Nedir?