Momentum İndikatörü Nedir?

Momentum İndikatörü Nedir?
Kripto Para Kazandıran Robot
24.12.2020
0
A+
A-

Momentum İndikatörü Nedir?

Momentum indikatörü, belirli bir zaman içerisinde fiyatların değişimini yüzde olarak gösteren osilatördür. Yani ilgili hisse senedinin belirli bir süre içerisinde ne kadar kazandırdığını ve kaybettirdiğini gösterir.

Momentum İndikatörü Nasıl hesaplanır?

Momentum = Son Günkü Kapanış / x Gün Önceki Kapanış * 100 şeklinde hesaplanır.

Momentum değerinin 100 referans değerinin üzerine çıkması al sinyali; 100 değerinin altına inmesi ise sat sinyali olarak değerlendirilebilir. Ancak söz konusu indikatör yani momentum finansçıların yorumlamakta zorlandığı bir indikatör çeşididir. Çünkü, herhangi bir finansal ürünün fiyatlarının yükseliyor olması gelecekte de fiyatların yükseleceğini garanti etmemektedir. ‘İndikatör Nedir?’ makalemizde de bahsettiğimiz üzere traderın farklı indikatörleri karşılaştırarak, tahmininin sağlamasını alması gerekir.

Momentum İndikatörü Nasıl yorumlanır?

Momentum İndikatörü

ada coin

Momentum, trend izleme göstergesi ve geleceği haber veren gösterge olmak üzere 2 farklı şekilde yorumlanabilir.

Trend izleme aracı olarak kullanılacağı takdirde, İndikatör dip yapıp, yukarı döndüğü zaman AL, tam tersi şekilde zirve yapıp, aşağı döndüğü zaman ise SAT kararı verilmelidir.

Geleceği haber veren bir gösterge olarak kullanılacağı takdirde ise teknik analizdeki uyumsuzluklardan faydalanılır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; fiyatlar yeni dipler yaparken, gösterge dipleri yükseliyorsa burada ‘pozitif uyumsuzluk’ vardır ve bu durum fiyatların yükselişe geçeceğine işaret eder.

Momentum İndikatörü Nasıl Eklenir?Forex’te ve Stock markette online işlem yapılan Meta Trader platformu aracığıyla indikatörleri eklemek ve takip etmek mümkün.

Dünya genelinde kullanımı en yaygın olan online işlem platformu Meta Trader 4/ Meta Trader 5 basit arayüzü sayesinde karmaşık gibi görünen işlemlerin takibini kolaylaştırır. Bilgisayar, tablet veya telefonunuza indirebileceğiniz uygulamada, ekranın sol kısmında yer alan indikatörlerden takip etmek istediğinizi seçip ana ekrana sürüklemeniz yeterlidir. Birden fazla indikatör aynı anda gözlemlenebilir ve analiz edilebilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere tahminin doğrulanması için birden fazla indikatörden faydalanmak oldukça önemli. Ayrıca indikatöre ait göstergeler kişiselleştirilebilir.

F-ekonomi olarak ekonomi haberleri ve finans haberleri. Son dakika haberleri. Güncel paylaşımlar. Türkiye’de ve Dünya’da son dakika haberleri ve güncel olaylar. F-ekonomi.com

Kripto Para Kazandıran Robot