enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Nasdaq Borsası Nedir?

Nasdaq Borsası Nedir?
ada coin

Nasdaq Borsası Nedir?

Nasdaq Borsası Nedir? Global borsalar arasında en çok rağbet gören ve popüler borsalardan birisi Nasdaq borsasıdır. Nasdaq borsası dünyanın dört bir yanında yer alan yatırımcılar tarafından rağbet görmektedir. Ayrıca elektronik hisse senedi borsası olarak faaliyet gösteren dünyadaki ilk borsadır.

Nasdaq borsası 1971 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne her geçen gün işlem hacmini ve popülaritesini artırmaktadır. Dünya üzerinde en çok işlem gören ikinci borsadır. Nasdaq borsası üzerinde yatırımcılar, tüm işlemlerini elektronik sistemler üzerinden yapabilmektedir. Nasdaq borsası dünya çapında büyük ve küçük ölçekli birçok teknoloji firmasının yer aldığı bir hisse senedi borsasıdır. Bu teknoloji şirketleri Nasdaq borsasında işlem görmektedirler.

Nasdaq borsası, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir borsadır. Açılımı “National Association of Securities Dealers Automated Quotations” olan Nasdaq borsasının merkezi ise New York Times meydanında bulunmaktadır. Nasdaq borsasının şu anki CEO görevini ise 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren olmak üzere Adena Friedman üstlenmektedir.

Kripto Para Kazandıran Robot

Nasdaq Borsasının Özellikleri Nelerdir?

Nasdaq borsasının en çok öne çıkan özelliği burada yapılan tüm işlemlerin çevrim içi ortamda yapılmasıdır. Bu sayede Nasdaq borsası yüksek güvenlik önlemleriyle çalışmaktadır. Nasdaq borsası, borsaya kote olması gereken neredeyse bütün teknoloji şirketlerini birbirine bağlayan bir piyasa oluşturmayı amaçlamaktadır. Bünyesinde küresel ölçekli birçok şirketi barındırmaktadır. Nasdaq borsasında yer alan dünyaca ünlü dev şirketlerden bazıları; Microsoft, Apple, Facebook, Netflix, Facebook, Oracle, Intel, Adobe, Amazon olarak sıralanabilir.

Ayrıca Nasdaq bünyesinde bunca dev şirketin yanı sıra esnek kabul şartlarıyla küçük çaplı birçok şirketi de bulundurur. Esasında hisse senetlerinin listelenmesinde önemli kriterleri şart koşsa da Nasdaq, şirketlerin büyüklüklerine fazla aldırış etmeksizin her biriyle yakın ilişki içerisinde olmayı hedeflemektedir. Dünyaca ünlü dev şirketlerin yanı sıra bu borsada teknoloji alanında faaliyet gösteren ve küçük çaplı olmasına rağmen yeni nesil şirketlere de yer verilmektedir. Bu şirketlerin hisse senetleri de Nasdaq borsasında işlem görürler.

Nasdaq Borsasının Çalışma Şekli

Nasdaq borsası çalışma şekli olarak birçok borsadan farklı bir yöntem kullanmaktadır. Bu borsada hisse senedi işlemlerinin tamamı bilgisayarlar kullanılarak yürütülür ve bu şekilde sürdürülür. Hisse senedi alıcıları ve satıcıları bu sayede elektronik olarak birbirine bağlıdırlar. Bu yönüyle Nasdaq, BİST 100 gibi borsalardan farklı çalışmaktadır.

Nasdaq Endeksleri Nelerdir?

Nasdaq içerisinde farklı endeksler bulunmaktadır. Bunlar; Nasdaq 100, Nasdaq Bileşik Endeksi ve Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi’dir. Bu endekslerin ise içerikleri şöyledir:

Nasdaq Bileşik Endeksi

Nasdaq Bileşik Endeksi içerisinde, Nasdaq borsasında işlem görmekte olan 3000’in üzerinde şirketin hisse senetleri yer almaktadır. Bu endeks sayesinde Nasdaq borsasında çoğunluklu işlem gören şirketlerin teknoloji kökenli olmasından dolayı, dünya teknoloji endüstrisinin yönü ve performansı hakkında öngörü edinilebilir. Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %50’sini, dev teknoloji şirketleri oluşturur. Bu endekste yer alan diğer büyük paylar ise %20 ile tüketici hizmetleri şirketleri ve %10 ile sağlık şirketleridir. Geri kalan kısım ise, kamu hizmetleri, petrol ve telekomünikasyon sektörlerinden oluşmaktadır.

Nasdaq 100 Endeksi

Nasdaq 100 Endeksi yapı itibarıyla BİST 100 endeksine benzemektedir. Nasdaq 100 Endeksi, Nasdaq borsası bünyesinde işlem gören şirketlerden piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi barındırmaktadır. Bu endeks içerisinde çeşitli sektörlerden şirketler yer almaktadır. Çoğunlukla, telekomünikasyon, bilgisayar yazılımı ve donamı, perakende ve toptan ticaret ve biyoteknoloji gibi alanlarda yer alan şirketler bu endeks izlenebilirler. Nasdaq Bileşik Endeksi’nin piyasa değerinin yaklaşık %90’lık bir kısmını Nasdaq 100 Endeksi oluşturur. Tıpkı Nasdaq Bileşik Endeksi gibi burada da endeksin %50’sinden fazlasını teknoloji kökenli şirketler oluşturmaktadır.

Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi

Esasen Nasdaq Bileşik Endeksi bünyesinde yer almasına rağmen içerisinde faaliyet gösteren 100.000’in üzerinde hisse senedi olan Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, biyoteknoloji ve ilaç şirketlerinden oluşur. Bu endeks içerisinde faaliyet gösteren şirketler sadece Nasdaq’ ta listelenirler.

Nasdaq’ tan Nasıl Hisse Senedi Alınır?

Nasdaq borsası üzerinde listelenen hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar yurt dışı piyasalara erişim imkânı bulabilecekleri aracı kurumlarla iletişime geçmelidirler. Bu aracı kurumlardan birinde yatırım hesabı açtırarak Nasdaq borsasında işlem yapabilirler. Güzel haber şu ki, birçok yerli aracı kurum, Nasdaq endekslerine erişim imkânı sunmaktadır. Aracı kurumunuza karar verdikten sonra Nasdaq borsası üzerinde listelenen şirketlerin hisse senetlerini alım satım işlemlerini yapabilirsiniz.

Nasdaq İşlem Saatleri

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir hisse senedi piyasası olduğu için Nasdaq borsasında işlem yapmak isteyen yatırımcıların, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki saat farkına dikkat etmeleri gerekir. Nasdaq borsasının açılış ve kapanış saatleri ise şu şekildedir:

Amerika Birleşik Devletleri Nasdaq açılış saati: 09:30- Amerika Birleşik Devletleri Nasdaq kapanış saati: 16:00

Türkiye Nasdaq açılış saati: 16:30- Türkiye Nasdaq kapanış saati: 23:00

Nasdaq100 Şirketleri

Apple

Adobe

Analog Devices 

Automatic Data Processing

Autodesk

American Electric Power Company

Align Technology

Applied Materials

Advanced Micro Devices

Amgen

Amazon.com

Ansys

ASML Holding N.V.- New York  Registry Shares

Activision Blizzard

Broadcom

Baidu

Biogen

Booking Holdings

Cadence Design Systems

CDW Corporation

Cerner Corporation

Check Point Software Technologies

Charter Communications

Comcast Corporation

Costco Wholesale Corporation

Copart

Crowdstrike Holdings

Cisco Systems

CSX Corporation

CINTAS Corporation

Cognizant Technology Solutions Corporation

Dollar Tree

DocuSİgn

DexCom

Electronic Arts

EBAY

Exelon Corporation

Fastenal Company

Facebook

Fıserv

Fox Corporation

Gilead Sciences

Google

Honeywell International

IDEXX Laboratories

Illumina

Incyte Corporation

Intel Corporation

Intuit

Intuitive Surgical

JD.com

Keurig Dr Pepper

The Kraft Heinz Company

Kla Corporation

Lam Resarch Corporation

Lululemon Athletica

Marriott International

Microchip Technology Incorporated

Mondelez International

MercadoLibre

Monster Beverage Corporation

Moderna

Marwell Technology

Microsoft Corporation

Match Group

Micron Technology

Netflix

NetEase

Nvidia Corporation

NXP Semiconductors

Okta

O’Reilly Automotive

Paychex

Paccar

Pinduoduo

PepsiCo

Peloton Interactive

PayPal Holdings

Qualcomm Incorporated

Regeneron Pharmaceuticals

Ross Stores

Starbucks Corporation

Seagen

Sirius XM Holdings

Synopsys

Splunk

Skyworks Solutions

Trip.com Group Limited

At Lassian Corporation

T-Mobile

Tesla

Texas Instruments Incorporated

Verisk Analytics

VeriSign

Vertex Pharmaceuticals

Walgreens Boots Alliance

Workday

Xcel Energy

Zoom Video Communication

Nasdaq Borsası Nedir?