Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

NASDAQ Nedir?

NASDAQ Nedir?
Kripto Para Kazandıran Robot

NASDAQ Nedir?

NASDAQ’ın Tarihi

NASDAQ Nedir? Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği tarafından kurulan NASDAQ, 8 Şubat 1971’de açıldı. Dünyanın ilk elektronik borsası, 2.500’den fazla tezgâh üstü menkul kıymetin alım satımıyla başladı. O zamanlar NASDAQ, bilgisayar bülten tahtası tipi bir sistemdi. İlk başta, alıcılar ve satıcılar arasında gerçek bir ticaret gerçekleşmedi. Bunun yerine, NASDAQ, teklif fiyatı ile hisse senedi fiyatı arasındaki farkı daraltarak tüccarların oranlarını eşitledi.

Teknoloji ağırlıklı doğası sayesinde, NASDAQ Composite, 1990’ların sonundaki dot-com balonunun patlamasından sonra büyük bir darbe aldı ve 5.000’den 1.200’ün altına düştü. NASDAQ zaman çizelgesindeki diğer önemli tarihler şunları içerir:

1975 – NASDAQ, risk sermayesi destekli şirketleri listeleyerek modern IPO’yu (İlk Halka Arz) icat etti ve sigortacılık sendikalarının piyasa yapıcıları olarak ticaret yapmasına izin verdi.

1985 – NASDAQ, NASDAQ-100 Endeksini oluşturdu.

1996 – İlk alım satım sitesi www.NASDAQ.com yayına girdi.

1998 – NASDAQ, NASDAQ-AMEX Pazar Grubunu oluşturmak için Amerikan Menkul Kıymetler Borsası ile birleşti. AMEX, 2008 yılında NYSE Euronext tarafından satın alındı ​​ve verileri NYSE’ye entegre edildi.

2000 – NASDAQ üyeleri ve kâr amacı gütmeyen şirket olan NASDAQ’ı yeniden yapılandırmak ve halka açık bir hisse alım satım şirketi olan NASDAQ Stock Market, Inc.’e dönüştürmek için oy kullandı.

2007 – NASDAQ, bir İsveç-Finlandiya finans şirketi olan OMX’i satın aldı ve adını NASDAQ OMX Grubu olarak değiştirdi. NASDAQ OMX, Boston Menkul Kıymetler Borsası’nı satın aldı.

2008 – NASDAQ OMX, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski borsa olan Philadelphia Menkul Kıymetler Borsası’nı satın aldı.

2009 – NASDAQ OMX, sektörde bir ilk olan NASDAQ.com’un mobil Web sürümünü yarattı.

NASDAQ’da Ticaret Nasıl Yapılır?

Elektronik bir borsa olduğu için, NASDAQ ticaret zemini sunmaz. Borsanın kendisi bir bayi piyasasıdır, bu nedenle aracılar hisse senetlerini doğrudan birbirlerinden değil, bir piyasa yapıcı aracılığıyla alıp satarlar. Bir piyasa yapıcı, belirli bir hisse senedini idare eder ve defterlerinde belirli bir miktarda hisse senedi tutar. Bir komisyoncu hisse satın almak istediğinde, bunu doğrudan piyasa yapıcısından yapar.

NASDAQ ilk başladığında, hisse senedi ticareti bir bilgisayar bülten tahtası sistemi ve telefon üzerinden gerçekleşti. Şimdi, NASDAQ’da alım satım işlemleri, alım satımlar ve günlük alım satım hacimleri hakkında tam finansal raporlar sunan otomatik alım satım sistemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Otomatik ticaret ayrıca, tüccar tarafından belirlenen parametrelere dayalı olarak işlemlerin otomatik olarak yürütülmesini sağlar. NASDAQ’daki liste ücretleri, diğer borsalardan önemli ölçüde daha düşüktür ve maksimum fiyat 150.000 ABD Doları olarak belirlenmiştir. Bu düşük ücret, birçok yeni, yüksek büyüme oranına sahip ve değişken hisse senetlerinin ticaretini sağlar.

New York Menkul Kıymetler Borsası, piyasa değeri çok daha yüksek olduğu için hala daha büyük bir borsa olarak kabul edilirken, NASDAQ, günde yaklaşık 1,8 milyar işlemle diğer tüm ABD borsalarından daha büyük bir ticaret hacmine sahiptir.

 

NASDAQ, herhangi bir ticaret katı olmaksızın, elle tutulur bir fiziksel varlık yaratmak için Manhattan’ın Times Meydanı’nda NASDAQ MarketSite’ı kurdu. Büyük dış mekân elektronik ekranı, günde 24 saat kule hakkında güncel finansal bilgiler verir. Ticaret Pazartesi’den Cuma’ya 09:30- 16:00 saatleri arasında gerçekleşir.

NASDAQ Endeksleri

Herhangi bir borsa gibi, NASDAQ da bir piyasa performansı anlık görüntüsü sağlamak için kullanılan bir endeks veya hisse senedi koleksiyonu kullanır. NYSE, birincil endeksi olarak Dow Jones Sanayi Ortalamasını (DJIA) ve NASDAQ, NASDAQ Composite ve NASDAQ 100’ü sunar.

NASDAQ Bileşik Endeksi, NASDAQ’da işlem gören 3.000’den fazla hisse senedindeki değişimi ölçerken, DJIA, 30 büyük şirketin zirvelerini ve düşüşlerini ölçer. NASDAQ Bileşik genellikle sadece “NASDAQ” olarak anılır ve finans gazetecileri ve muhabirleri tarafından en sık alıntılanan endekstir.

NASDAQ 100, NASDAQ’da işlem gören piyasa değerindeki en büyük 100 şirketten oluşan değiştirilmiş bir büyük harf ağırlıklı endekstir. Bu şirketler, en büyükleri genellikle teknolojiyle ilgili olsa da, çeşitli pazar sektörlerini kapsamaktadır. Şirketler, piyasa değerlerine bağlı olarak her yıl NASDAQ 100’e eklenip çıkarılabilir.

Hem NASDAQ Composite hem de NASDAQ 100, Amerika Birleşik Devletleri dışında kurulmuş şirketleri ve Amerikan şirketlerini içerir. Bu, DJIA’nın yabancı şirketleri içermemesi nedeniyle diğer ana endekslerden farklıdır.

NASDAQ Hisselerine Nasıl Yatırım Yapılır?

NASDAQ hisse senetlerine yatırım yapmak için, NASDAQ’ta listelenen bireysel şirketleri arayabilir ve çevrimiçi aracılık hesabınızı kullanarak bireysel hisse satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, bireysel hisse senedi satın almak riskli olabilir ve portföyünüzü çeşitlendirmek ve bir şirket başarısız olursa genel olarak para kaybetme riskini en aza indirmek için birden fazla şirketin hissesini satın almanız gerekir.

NASDAQ şirket hisselerini elinde tutan ve genel endeksin performansını çoğaltmaya çalışan endeks fonları veya borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) satın alarak NASDAQ hisse senetlerine yatırım yapmak daha iyi bir seçim olabilir. Bununla birlikte, muhtemelen yalnızca NASDAQ hisse senetlerine veya fonlarına yatırım yapmak istemezsiniz. NASDAQ, teknoloji sektörü tarafından büyük ölçüde çarpık durumda ve bu da orantısız bir şekilde yüksek ve düşük getirilere yol açabilir.

Hangi yatırım seçeneklerinin sizin için en iyisi olduğundan veya tamamen çeşitlendirilmiş bir portföyün nasıl oluşturulacağından emin değilseniz, finansal hedeflerinizi en iyi nasıl planlayacağınız konusunda bir finansal danışmanla konuşun.

NASDAQ Nedir

Kripto Para Kazandıran Robot