OECD: “Salgının Etkileri 2022’nin Sonuna Kadar Sürebilir”

OECD: “Salgının Etkileri 2022’nin Sonuna Kadar Sürebilir”
Kripto Para Kazandıran Robot

Salgın öncesindeki seviyelere dönüşün zor olduğunu belirten OECD, aşı çalışmaları sonrasında etkinin biraz olsun azaldığını ancak işgücünün tamamen toparlanamadığını yaptığı açıklamada dile getirdi.

İstihdamın Yarısı Telafi Edildi

Pandemi ile birlikte istihdamda yaşanan kayıpların bir kısmının aşı gelişmesi sonrasında telafi edildiğine dikkat çeken OECD, “Sadece yarı telafi edilirken salgının istihdam piyasası üzerindeki etkilerine en fazla maruz kalanlar gençler ve düşük vasıflı işçiler oldu” şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) çalışması sonucunda elde edilen verilerde, gelişmiş ülkelerde pandemi süresince 22 milyon insanın işsiz kaldığı bilgisine ulaşıldı. Toparlanma sürecinde büyük kısmının yeniden istihdama katıldığını belirten örgüt, halen daha 8 milyon insanın işsiz olduğunun altını çizdi. Dünyanın tamamında ise yaklaşık 114 milyon iş kaybı yaşanırken iş arayan 14 milyon insan OECD tarafından atıl işgücü arasında sayıldı. 1990’ların ortasından bu yana OECD ülkelerinde harcanan boş vaktin giderek düştüğünü belirten kurum, artan üretkenliğe rağmen boş vaktin azaldığına dikkat çekti.

ada coin

Salgın Öncesine 2022’den Önce Ulaşılamayacak

İstihdamda eski rakamlara ulaşılmasını beklediği tarihi de açıklayan örgüt, 2022 sonunda pandemi öncesi rakamlara ancak ulaşılacağını dile getirdi. koronavirüs salgınının artan eşitsizlik, daha fazla teknik eleman ihtiyacı ve düşük vasıflı işçiler için azalan iş güvenliği gibi eğilimleri güçlendirdiğini vurguladı.

OECD İstihdam Direktörü Stefano Scarpetta, istihdam toparlanmasıyla ilgili “Eşitsizlik ve dışlanma sadece sosyal ayrışmaların bir sonucu değil aynı zamanda üretkenlik ve ekonomik toparlanma için ayak bağı” dedi.

Her Dalga İnsanların İşe Dönmesini Zorlaştırdı

Azalma eğilimi gösterdikten sonra yeniden vaka sayılarının artması ile birlikte oluşan pandemi dalgalarının daha fazla insanı işsiz bıraktığı tespitini yapan kurum, her dalganın çalışanları işlerinden biraz daha uzaklaştırdığını tespit etti. İşlerini kaybeden insanlar için yetenek ve yeterlilik arasındaki uyuşmazlığın arttığını dile getiren Scarpetta, “Şu an işlerden talep edilen yetenekler oluşma sürecinde” dedi.

Salgına Rağmen Finans ve Sigorta Sektöründe İstihdam Arttı

Kapanmalardan dolayı konaklama ve hizmet sektöründeki işlerin aylarca kapalı kaldığını belirten kurum bu sektördeki insanların önemli seviyelerde işsizlikle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Finans ve sigorta sektöründe salgına rağmen istihdam artarken daha az ücretli işlerde çalışılan saatlerde yüzde 28 düşüş görüldüğünü belirten kurum, gençler arasında artan işsizliğin endişe verici olduğunu vurgulayarak hükümetlere bu kesimin yeteneklerini geliştirmek için eğitimler düzenleme çağrısında bulundu.

Kripto Para Kazandıran Robot