OPEC Küresel Petrol Talebi Beklentisini Açıkladı

OPEC Küresel Petrol Talebi Beklentisini Açıkladı
Kripto Para Kazandıran Robot

OPEC küresel petrol talebi beklentisini açıkladı. OPEC, petrol talebinin günlük yaklaşık 6 milyon artacağını öngördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla kıyasla günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil artarak, 96 milyon 500 bin varil olacağını bildirdi.

Örgütün mart ayına dair petrol piyasası raporuna göre, talepteki artış tahmininin nedeni güçlenen ekonomik toparlanma beklentileri oldu.

Akaryakıt tüketiminin, araç kullanımının artacağı tahmin edilen yaz döneminin başlamasıyla talepteki toparlanmada temel etken olması bekleniyor. Bunun yanında, piyasalarda, salgının seyrine ve sürü bağışıklığı hedeflerine ulaşma hızına bağlı olarak riskin yıl sonuna dek yüksek kalacağı da belirtiliyor.

Bu beklentiler ışığında, OPEC ham petrolüne talebin, bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 4 milyon 900 bin varil artarak yaklaşık 27 milyon 400 bin seviyesinde olması bekleniyor. Küresel petrol talebinin ise bu dönemde günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil (yüzde 6,58) artarak yaklaşık 96 milyon 500 bin varile ulaşacağı öngörülüyor.

ada coin

OPEC’in Petrol Üretimi Mart Ayında Yükseldi

OPEC’in raporuna göre, küresel petrol arzı geçtiğimiz ay bir önceki aya kıyasla günlük 1 milyon 220 bin varil artışla yaklaşık 93 milyon 230 bin varil oldu. OPEC’in günlük ham petrol üretimi de bahse konu dönemde, günlük 200 bin varil artışla yaklaşık 25 milyon 40 bin varil seviyesinde kaydedildi. Bu artışla birlikte, OPEC’in küresel petrol üretimindeki payı mart ayında yüzde 26,9 oldu.

Bu dönemde, OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla İran’da artış gösterirken, en büyük düşüş Suudi Arabistan’da gözlendi. Günlük üretim geçtiğimiz ay bir önceki aya kıaysla İran’da 137 bin varil artış gösterdi, Suudi Arabistan’da 33 bin varil düştü.

OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise aynı dönemde 1 milyon 20 bin varil artarak 68 milyon 190 bin varil seviyesine çıktı. Diğer taraftan, dünya genelinde sondaj kulesi sayısı, martta bir önceki aya göre 42 adet azalarak 1339 oldu. Bu kulelerden 355’i OPEC üyesi ülkelerde bulunuyor.

Kripto Para Kazandıran Robot