Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Otomotiv Şirketleri 3,3 Milyar Lira Kâr Açıkladı

Otomotiv Şirketleri 3,3 Milyar Lira Kâr Açıkladı
Kripto Para Kazandıran Robot

Borsada halihazırda işlem gören otomotiv şirketlerinin yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 183,2 artış gösterdi. Bu da 3 milyar 316 milyon lira kar anlamına geliyor.

7 Şirket Kar Elde Etti

Anadolu Ajansı tarafından ulaşılan verilere göre, Borsa İstanbul’da işlem gören ve bu yılın ilk çeyreğine ait mali tablolarını açıklayan 8 şirketten 7’si bu dönemi kar ile kapatmayı başardı. Dönem içerisinde yalnızca 1 şirket zarar ettiğini açıkladı.  Kar eden şirketlerin toplam net karı, bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 183,2 artarak 3 milyar 316 milyon liraya yükseldi. İlk çeyrekte otomotiv satışları yüzde 73,1, aktifleri yüzde 46,5 ve öz kaynakları yüzde 29 arttı.

Otomotiv şirketlerinden Otokar, yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 381,7 artırarak 22,3 milyon liradan 107,4 milyon liraya çıkartarak ciddi bir yükseliş trendi yakaladı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreği ile kıyaslama yapıldığında karını yüzde 189,1 artıran Ford Otosan, 1 milyar 819,4 milyon lirayla en yüksek kar açıklayan otomotiv şirketi oldu. Bu dönemde en yüksek ikinci karı 616,7 milyon lira ile Tofaş Otomobil Fabrikası elde ederken, onu 406,5 milyon lira karla Doğuş Otomotiv takip etti.

Traktör devi Türk Traktör söz konusu dönem içerisinde karını yüzde 314,6 artırdı. Bu performansı ile dönem içerisinde en çok kar elde eden ikinci şirket olmayı başardı. Anadolu Isuzu ise   Türk Traktör ve Anadolu Isuzu, geçtiğimiz yıl aynı dönemde zarar açıklamışlardı.

2020’nin ilk çeyreğinde 8,4 milyon lira zarar eden Karsan’ın zararı 2021’in birinci çeyreğinde 16,8 milyon liraya çıktı.

Toplam Satışlarda Artış Gözlemlendi

Borsa İstanbul bünyesinde faaliyette olan ve kar açıklayan 7 şirketin bu dönem içerisinde toplam satışları yüzde 73,1 arttı.

Satışı en çok artan şirket ise Tümosan Motor ve Traktör oldu. Şirket, yüzde 141,3 ile bu alanda birinciliği elde etti. Ancak bu dönem içerisinde en çok satış yapan şirket, 16 milyar 254 milyon lirayla Ford Otosan olduğu tespit edildi. Ford Otosan’ın satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73,5 artış gösterdi. Tofaş Otomobil Fabrikası 6 milyar 447 milyon liralık satışla bu alanda ikinciliği elde ederken, onu 6 milyar 195 milyon lira ile Doğuş Otomotiv oldu. Karsan ise söz konusu dönemde satışları azalan tek şirket olurken, Karsan’ın satışları ilk çeyrekte yüzde 29,9 azalışla 267,8 milyon liradan 187,7 milyon liraya indi.

Tümosan, Borsada En Çok Kazandıran Oldu

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin 7’sinin hisse fiyatı yılın ilk çeyreğinde artarken, en yüksek getiriyi yüzde 74,1’lik getiriyle Tümosan Motor ve Traktör sağladı.

Söz konusu dönemde Tümosan Motor ve Traktör’ü yüzde 58,3’lük kazançla Ford Otosan takip etti.  Doğuş Otomotiv yılın ilk çeyreğinde yatırımcısına kaybettiren tek otomotiv hissesi olurken, şirketin hisse fiyatı yüzde 1,1 azalışla 27,32 liradan 27,02 liraya indi. Öte yandan, ilk çeyrekte Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 5,8 değer kaybetmişti.

Kripto Para Kazandıran Robot