enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Palantir Teknolojileri

Palantir Teknolojileri
ada coin

Palantir Teknolojileri

Palantir Teknolojileri, büyük veri analizi alanında uzmanlaşmış olan, halka açık bir Amerika Birleşik Devletleri şirketidir. Yazılım alanında faaliyet göstermektedir. Şirketin merkezi Denver, Colarado’ da bulunmaktadır. Kuruluş yılı 2003′ tür. Palantir, özellikle üç proje ile tanınır: Palantir Gotham, Palantir Metropolis ve Palantir Foundry. Palantir Gotham projesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu tarafından ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı ofislerinde terörle mücadele amaçlı kullanılmaktadır. Palantir Metropolis projesi, riskten koruma fonları, finansal hizmet veren firmalar ve bankalar tarafından kullanılmaktadır. Palantir Foundry ise Morgan Stanley, Airbus, Merck KGaA ve Fiat Chrysler Automobiles gibi kurumsal müşteriler tarafından kullanılır.

Palatir Teknolojileri tarafından çıkarılan Gotham, hükümetlerin işletim sistemi olarak adlandırılan bir ürün. Devletin istihbarat kurumları, ordular ve polis, sağlık kuruluşları tarafından kullanılır. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele, savaşları kazanma ve sivil suçları önleme gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Gotham ürünü, Palantir tarafından çıkarılan ilk üründür.

Palantir tarafından çıkarılan ikinci ürün ise Foundry adlı hizmettir. Kuruluşların veri işletim sistemi olarak görülmektedir. Operasyonel kararları daha verimli bir şekilde vermek ve ticari kurumları veri toplama, işleme ve analiz etme amaçlarıyla kullanılmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot

Palantir Neler Yapıyor?

Palantir kuruluşundan itibaren ilk 17 yıllık süreyi, müşteri tabanını tanımlamaya ve genişleterek kendisini öncü bir istihbarat teknoloji hizmetleri şirketi konuma getirmeye çalışarak geçirdi. Sonraki bölümde ise şirket gelirlerde istikrar sağlamayı, sürdürülebilir bir karlılığı ve hükümetler tarafından bir sonraki sınır olarak görülen yapay zekanın egemenliği üzerine çalışarak geçirdi.

Palantir şirketi, halka açık bir şirket ve yaptığı her girişim yatırımcılarını da doğrudan ilgilendiriyor. Bu yüzden yatırımcılar tarafında yakından takip edilen bir şirkettir. Şirketin güncel hedefi olarak muhtemel yapay zeka savaşının batı hükümetlerine karşı kazanılması olduğunu söyleyebiliriz. Şirket bu nedenle yapay zeka ve veri alanında başarılı çalışmalar yürütmektedir.

Palantir, büyük teknoloji şirketlerinden bir noktada ayrılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nde hiçbir faaliyet göstermiyor. Şirket, Çin’de faaliyet göstermemek konusunda kararlı. Palantir, hiçbir platformunu Çin’de barındırmıyor. Bu açıdan bakıldığında Çin gibi büyük bir pazardaki gelirlerin bırakılması da şirket için olumsuz bir nokta olarak değerlendirilebilir.

Palantir, hedef grup olarak yılda minimum 500 milyon dolar civarı bir gelir elde eden 6.000 şirketi görüyor. Bu şirketler devlet kurumlarından oluşuyor. Bu devlet kurumlarını ise her biri kendi sektörüne hakim olan özel sektör şirketlerini savunan kurumlar olarak tanımlayabiliriz. Hükümet birimi yaklaşık olarak 63 milyar dolarlık bir pazar payına sahip.

Palantir Müşterileri

Palantir’in bir zamanlar tek fon birimi olan CIA olmasına rağmen şimdilerde şirketin ürünleri, FBI ve NSA tarafından da kullanılıyor. Bu kurumlar bu hizmetleri sadece terörle mücadele alanında değil, ICE ortaklığı ile yasadışı göçleri önlemek için de kullanıyor.

Ayrıca, New York Polis Departmanı (NYPD) ve Los Angeles Polis Departmanı (LAPD) tarafından da Palantir’in hizmetleri kullanılıyor. Polis departmanları bu sayede, potansiyel suçluları tespit etmek için vatandaşlar üzerinde casusluk yapabiliyor ve vatandaşlara ait bir profil oluşturuyor. Bu sayede suç henüz ortaya çıkmadan engellenebiliyor. Polis departmanları en gelişmiş teknolojileri kullanarak bu işlemleri gerçekleştiriyor.

Bunların yanı sıra pandemi sürecinde Palantir, bazı yeni müşteriler de elde etti. Gazi İşleri Bakanlığı, Britanya Ulusal Sağlık Servisi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü ile hastalığın yayılmasına yönelik anlaşmalar imzalandı.

Bunun yanı şirket birçok özel müşteriye de sahiptir. Özel müşterilerinden elde ettiği gelirler de her geçen gün istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Palantir Hissesi Neden Alınmalıdır?

Tüm bunlar göz önüne alındığında Palantir hisse senedi ilgi çekici bir durumdadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok özel ve büyük kurum ve kuruluşlarla anlaşmalar yapmıştır. Ayrıca bu anlaşmaların ve şirketin Amerika Birleşik Devletleri’yle olan sıkı ilişkisinin uzun yıllar devam edeceği düşünülmektedir. Şirket açıklamış olduğu rakamlara göre 2020 yılında %47 oranında bir artış yaşamıştır. Bu ise 1 milyar doların üzerinde bir gelir sağlamıştır. Bunların yanı sıra şirket gelirlerini istikrarlı bir şekilde artırmaktadır.

Forbes tarafından “Slikon Vadisi’nin en değerli özel teknoloji şirketleri arasında” olarak değerlendirilen Palantir, gün geçtikçe değerlenmekte olan bir şirkettir.  Tüm bunlar göz önüne alındığında Palantir hisse senedi uzun vadeli yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi gereken bir hisse senedidir. Düşük riski ve devlet kurumlarıyla arasında olan sıkı bağ nedeniyle geleceği güvenli olan bir şirkettir. Uluslararası şirketlerden oluşan bir portföy oluşturmak isteyen yatırımcıların bu şirketi değerlendirmeleri tavsiye edilebilir.

Palantir Hissesi Nasıl Alınır?

Palantir hissesi nasıl alınır sorusu, yeni yatırımcılar tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Palantir Teknolojileri şirketi, Palantir Technologies adıyla ve PLTR koduyla New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. New York Menkul Kıymetler Borsası, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, Manhattan şehrinde bulunan dünyanın en büyük borsalarından biridir. Borsanın kısa kodu NYSE olarak geçer. Palantir hisse senedi almak isteyen yatırımcılar da New York Menkul Kıymetler Borsası’nda bu işlemi gerçekleştirebilirler. NYSE Borsası üzerinde yatırım yapmak günümüzde oldukça kolaydır. Bunun için sadece NYSE Borsası’nda işlem yaptırma yetkisi olan bir aracı kurum üzerinde yatırım hesabı açtırmanız yeterli olacaktır. Ülkemizde bu yetkiyi elinde bulunduran birçok aracı kurum vardır ve kısa bir araştırma neticesinde size en uygun olan aracı kurumu bulabilirsiniz. Aracı kurumda hesap açtırmanızın ardından Palantir şirketine ait hisse senetlerini alabilir ve yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz.