enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Para Piyasalarında Koronavirüs ve ABD Merkez Bankası Karışıklığı

Para Piyasalarında Koronavirüs ve ABD Merkez Bankası Karışıklığı
ada coin
22.11.2021
0
A+
A-

Uzun süredir etkisini sürdüren koronavirüs ve ABD Merkez Bankasının (FED) bugüne kadar sürdürdüğü politikayı beklenenden önce destekleyici misyonunu terk etmesine yönelik sinyaller piyasaları karıştırıyor.

Yurtiçi ve Yurtdışında Dikkat Edilen Endeksler

Ekonominin nabzını tutan analistler; Türkiye’nin Ekim ayı tüketici güven ve üretici fiyat endeksleri ile dünya piyasalarına etki edecek olan ABD’de ulusal aktivite ve ikinci el konut satış ile Avrupa’da tüketici güven endeksine dair verileri işaret ediyorlar.

Koronavirüs Kısıtlamaları Ekonomiyi Sallamaya Devam Ediyor

Artan vakalar nedeniyle Avrupa’da yeniden uygulanmaya başlayan koronavirüs önlemleri, FED’in destekleyici rolünü beklenenden önce bırakma ihtimaliyle birleşince piyasalarda dalgalanmalar görülüyor. ABD Başkanı Biden’ın FED Başkan adayını bu hafta açıklayacak olması da piyasalara ayrı bir stres yüklüyor. Özellikle Avusturya’da alınan 20 günlük sokağa çıkma yasağı uygulaması, borsada havacılık sektörünün Avrupa genelinde düşüşüne sebep oldu.

Kripto Para Kazandıran Robot

Para Piyasalarında Koronavirüs ve ABD Merkez Bankası Karışıklığı

FED, Rusya-Ukrayna Gerginliği ve Çin

FED’i sözlü yönlendirmelerinin yanında Aralık ayında varlık alımına yönelik hız düzenlemesi yapma ihtimali piyasaları olumsuz etkiliyor. Buna Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik de eklenince belirsizlik artıyor. Öte yandan Çin Merkez Bankasının destekleyici önlemler alma sinyali Çin’in tedirgin piyasadan ayrışmasına imkân sağlıyor.

Günlük Piyasa Verileri

Bu karmaşıklık içerisinde dolar endeksi az da olsa değer kazanarak 96,1’e yükseldi. Brent petrol Cuma günü yaşanan %3’lük değer kaybının ardından 78 dolar seviyelerinde devam ediyor. Nasdaq %0,4 değer kazanırken Dow Jones endeksi %0,75 değer kaybetti. Endeks vadeli işlemde alım trendi görülüyor.

Avrupa piyasalarında ise Koronavirüs etkisini gösteriyor ve satış eğilimi devam ediyor. Bu nedenle gözler pandemi tedbirleri ve Avrupa Merkez Bankasının yapacağı açıklamalara çevrildi. Cuma gününün en dikkat çekici gelişmelerinin başında ise Euro/Dolar paritesinin Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeyi görmesi geliyor. Cuma günü Avrupa borsalarında %0,38 ila %1,17 arasında değer kaybı yaşandı.

Kore’de ihracat artışı, Çin’de Merkez Bankasının destekleyici açıklamaları piyasaları pozitif yönde hareketlendiriyor.

Borsa İstanbul’da ise BIST 100 0,03 düzeyinde değer kazanırken Türk Lirasının değer kaybı sürüyor.