Petrol Fiyatları Salgın Öncesine Döndü

Petrol Fiyatları Salgın Öncesine Döndü
Kripto Para Kazandıran Robot

Petrol Fiyatları Salgın Öncesine Döndü

Brent petrol, ABD’deki kutup soğuklarının üretimi ciddi oranda etkilemesiyle birlikte salgın öncesi seviyelere döndü.

Petrol fiyatları salgın öncesine döndü. Brent petrol, ABD’de bir süredir hakim olan soğuk hava dalgasının üretimin yüzde 40’ını durmaya zorlamasıyla beraber koronavirüs salgını öncesindeki seviyelere ulaşarak varil başına 65 doları aştı.

Vadeli kontratlar, Londra piyasasında son 13 ayın zirvesini görerek kapatmasının ardından yüzde 1,3 daha artış kaydetti. Brent petrol en son salgından önce 21 Ocak 2020’de 65 dolar seviyesinden işlem görmüştü.

ABD’de 4 milyon varilden fazla üretime şu an için ara verilirken soğuk hava dalgası operasyonların durmasına ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Üretimde yaşanan şok, şu anda yükselişte olan küresel petrol piyasasını destekledi. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan özel sektör verilerine göre, ABD’deki ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 6 milyon varil geriledi.

ada coin

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın petrol kesintileriyle birlikte 2021’de yüzde 26 oranında artış yaşarken birçok analist Suudi Arabistan’ın nisandan itibaren petrol üretimini artıracağını tahmin ediliyor.

Oversea-Chinese Banking Corp Ekonomisti Howie Lee konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Soğuk hava dalgası petrol piyasaları için çok iyi oldu fakat fiyatları yukarı çeken tek katalizör bu değil. Suudi Arabistan piyasaları destekliyor ve ABD’deki stokları hızlı bir şekilde azalıyor.”

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Singapur saatiyle 13:32’de yüzde 1,3 kazançla varil başına 65,20 dolar düzeyinden alıcı buluyor.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü ise Nymex piyasasında, çarşamba günkü işlemlerde yüzde 1,8 değer kazanmasının ardından yüzde 1 daha artış kaydederek varil başına 61,74 dolar seviyesine yükseldi.

Kripto Para Kazandıran Robot