enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
BIST
1.910
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testine Hazırlanıyor

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testine Hazırlanıyor
Kripto Para Kazandıran Robot

Aralarında Sberbank, VTB ve Tinkoff Bank’ın da dahil olduğu on iki Rus bankası, Rusya Merkez Bankası’nın Ocak 2022’de dijital ruble testine yardımcı olacak.

Test 2022’de Başlayacak

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile dijital rubleyi test etmek için 12 Rus bankasını bir araya getiren ilk pilot grubun kurulduğunu resmen duyurdu. Dijital Ruble için yapılacak testin tarihi de belli oldu. Ülkede 12 banka 2022 yılı itibari ile CBDC’yi test etmeye başlayacak. Rusya merkez bankası, gelecek yıl merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmek için bir bankacılık kurumu kuruyor.

Pilot kurumlar arasında devlet destekli Sberbank ve VTB gibi Rusya’nın en büyük bankalarının yanı sıra Tinkoff Bank gibi büyük özel bankalar yer alıyor. Diğer katılımcılar arasında ticari banka Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank, Ak Bars Bank, Dom.RF, SKB-Bank, TKB ve Soyuz bankası yer alıyor.

ada coin

2021 Sonuna Kadar Prototip Hazırlanacak

Bu yılın sonuna kadar merkez bankasının ana hedefi dijital rublenin prototipini oluşturmak. Oluşturulan prototip üzerinden yapılacak testlerde başarı elde edilmesi halinde ileri seviyeye geçilecek.

Ocak 2022’de testleri kullanıma sunma planlarını yeniden doğrulayan banka, testin ilk aşaması, dijital ruble ve diğer birkaç operasyonu içerecek. Rusya Merkez Bankası daha sonra katılımcı sayısını ve pilot faaliyetlerin kapsamını genişletmeyi planlıyor. Rusya Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital rublenin maliyetleri düşürürken ödemelerin kullanılabilirliğini artıracağını söyledi. Rusya Merkez Bankası, CBDC planlarını resmi olarak duyurdu ve Ekim 2020’de dijital bir rublenin geliştirilmesine ilişkin bir istişare belgesi yayınladı.

Kripto Para Kazandıran Robot

Merkez bankasının özel kripto para birimleri yerine dijital rubleye öncelik vermesi, son zamanlarda bankanın “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlığı sağlayan gerçek bir finansal araç” sağlaması gerektiğini savunan önde gelen oligark Oleg Deripaska da dahil olmak üzere bazı yüksek profilli isimlerin öfkesini çekti.

Tinkoff CEO’su, merkez bankasının politikalarının Tinkoff’un kripto alım satım hizmetleri sunmasını engellediğini söyledi.

ada coin