Satın Alınabilecek En İyi Teknoloji Hissesi: NVIDIA mı? Qualcomm mu?

Satın Alınabilecek En İyi Teknoloji Hissesi: NVIDIA mı? Qualcomm mu?
Kripto Para Kazandıran Robot

Satın Alınabilecek En İyi Teknoloji Hissesi: NVIDIA mı? Qualcomm mu?

Çip endüstrisine yatırım yapmak için oyundaysanız, aklınıza gelmesi gereken şirketler büyük olasılıkla pazarın güçlü oyuncuları Qualcomm (NASDAQ: QCOM) ve NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) olmalıdır.

  • Qualcomm, hücresel yonga alanı konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.
  • NVIDIA ise grafik işleme birimi (GPU) pazarında lider bir konumdadır.

Her iki teknoloji şirketi de kendilerini uzun vadeli çip trendlerinden yararlanacak şekilde konumlandırıyor, ancak şu anda hangisinin daha iyi bir satın alma olduğunu öğrenmek için her birinin mevcut işini büyütmek için neler yaptığına daha yakından bakmamız gerekiyor.

İşte yazının içeriği de tam olarak budur.

Two processors on a computer motherboard.

ada coin

Qualcomm

Qualcomm’un uzun yıllardır bir çok cihaz üreticisinden topladığı 3G ve 4G patentlerin telif ücretleri şirketin sürükleyicisiydi.

Şirket, patent kaynaklı telif ücretleri için ne kadar aldığı konusunda diğer teknoloji şirketleriyle süren mücadelelerden sonra problemlerin çoğunu halletti.

Şirketin çip işi hala canlı ve iyi durumda. Apple, Samsung ve Xiaomi gibi cihaz üreticilerine yapılan satışlar, şirketin toplam gelirinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor.

Şirketin satışlarının geri kalanı ise, lisanslama işinden geliyor.

Qualcomm yaptığı iş için potansiyel bir katalizör olarak, bir sonraki hücresel cihazlar dalgası olan 5G akıllı telefonlara güveniyor. 5G’nin tamamen piyasadan yok olması birkaç yıl sürebilirken, Qualcomm’un şimdiden 5G lisansı için tüm büyük akıllı telefon üreticileriyle 110 adet 5G anlaşması var.

Qualcomm, 5G’nin mevcut işini artırabileceği konusunda oldukça iyimser, çünkü 5G özellikli akıllı telefon sayısının bu yıl yüzde 150 artacağını öngörüyor.

Qualcomm's new Snapdragon 865 is 25% faster, comes with mandatory 5G | Ars  Technica

NVIDIA 

NVIDIA’nın ana işi, oyun ve veri merkezleri için grafik işlemcileri tasarlamak. Şirket GPU’ları, görüntüleri ve grafikleri hızlı işleme konusunda harika işler çıkarıyor, bu da onları oyun ve yapay zeka işleme konusunda mükemmel bir pozisyona getiriyor. Teknoloji şirketleri, diğer işlemcilere yardımcı olmak için giderek daha fazla GPU kullanmaya ihtiyaç duyduğu bir zamanda, NVIDIA’nın veri merkezi (data center) satışları son çeyrekte şaşırtıcı bir şekilde yüzde 162 arttı (18 Kasım’da rapor edildi).

NVIDIA’nın oyun pazarındaki GPU satışları da büyümeye devam ediyor.

Şirketin oyun bölümünün geliri son çeyrekte yüzde 37 artarak, şirketin toplam satışlarının yüzde 48’ini temsil etmektedir. NVIDIA için uzun vadeli fırsatlar, çiplerinin diğer teknoloji şirketleri ve rakip firmalar (Advanced Micro Devices: AMD ) tarafından kullanılması önemli bir olgu, mevcut pazardaki güçlü konumunu daha da perçinlemektedir.

NVIDIA yalnızca bir GPU lideri değil, aynı zamanda çipleri oyun, yapay zekalı bulut bilgi işlemleri ve 5G veri merkezlerinde uzun vadeli büyüme trendlerinden yararlanıyor.

Küresel GPU pazarı 2019’da ortalama 19,8 milyar dolar değerindeydi, ancak 2027’ye kadar hacmin 200 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor. NVIDIA’nın mevcut stratejik pazarlara girmesi ve GPU alanındaki rakiplerine liderlik etmesini göz önünde bulundurursak, şirket büyümeye devam etmek için iyi bir konumdadır.

Kaynak: https://www.fool.com/

Kripto Para Kazandıran Robot