DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Shiba Coin Analiz ve Grafiği

Shiba Coin Analiz ve Grafiği
03.08.2022 22:47
0

Shiba Inu Coin Nedir?

Shiba Coin, Ağustos 2020’de Ryoshi takma adını kullanan bilinmeyen bir kurucu tarafından yaratılan Shiba Inu, takma adını aynı adı taşıyan sevimli köpekten alıyor ve maskotuyla aynı cinse sahip, benzer şekilde köpek temalı Dogecoin ile karıştırılmamak için  Shiba Inu Coin  “Dogecoin katili” ismini kullanmayı tercih ediyor.

Birçok kripto para biriminde karşılaşıldığı gibi, Shiba Inu Coin de blok zinciri adı verilen bir veritabanı çalıştıran merkezi olmayan bir bilgisayar ağı üzerinde çalışır. Bu blok zinciri veri tabanı, kripto parayı izler ve yönetir, işlemleri doğrular ve onunla gerçekleşen her işlemi kaydeder. Böylece veritabanı, kripto para biriminin hareketinin uzun süredir devam eden bir kaydı olur. Spesifik olarak, Shiba Inu, Ethereum blok zincirinde çalışır ve bu platformun güvenliğini ve işlevselliğini garanti eder

Shiba Inu, bir kuruşun sadece kesirleri için ticaret yapıyor. Kasım 2021’de bir jeton 0,0005 doların altında işlem gördü, yani yaklaşık 200 tanesi bir sente eşitti. CoinMarketCap’e göre, düşük fiyata rağmen, dolaşımdaki yaklaşık 549 trilyon arz nedeniyle tüm Shiba Inu Coin madeni paralarının değeri 26 milyar dolardan fazlaydı. Yaklaşık 1 katrilyon yetkilendirilmiş madeni paraya sahiptir. Bununla birlikte, bu madeni paraların yaklaşık yüzde 40’ı, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından geri dönülmez bir şekilde “yakıldı”, yani etkin bir şekilde yok edildiler ve tekrar kullanılamazlar.

Shiba Inu, yalnızca çevrimiçi olarak kullanılabilen bir tür kripto para birimi veya dijital para birimidir. Fiyatı 2021’de katlanarak arttı, ancak yine de bir kuruşun küçük kesirleriyle işlem görüyor. Yine de CoinMarketCap’e göre bu, parayı dünyanın en popüler kripto para birimlerinden biri yapmak için yeterli ancak bu parayı, ismine ilham veren Japon köpek ırkıyla karıştırmayın.

İşte Shiba Inu Coin’in ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Shiba Inu Coin Ne Yapar?

Shiba Inu, tüm kripto para ekosistemi işlevine yardımcı olan birden çok simgeye bölünmüştür:

SHIB – Bu, takas aracı olarak alınıp satılabilen ve kullanılabilen temel Shiba Inu Coin para birimidir.

LEASH – Bu jeton 107.646 birim ile sınırlıdır, bu da onu Shiba Inu Coin ile ilgili madeni paraların en sınırlısı yapar. Kripto para birimindeki işlemleri doğrulayanlar için bahis ödülleri sağlar.

BONE – Bu jetonun 250 milyon birimi vardır ve Shiba Inu Coin kullananların çeşitli teklifler üzerinde oy kullanmasına izin vermek için kullanılır.

Shiba Inu Coin ayrıca, madeni para ticareti için kendi merkezi olmayan platformu olan ShibaSwap ve bir tür takas edilemez token (NFT) olan Shiboshis dahil olmak üzere bir topluluğun diğer özelliklerini de sahiptir.

Kripto para birimi, kurucuların “WoofPaper” olarak adlandırdığı kripto beyaz kağıdı da dahil olmak üzere tüm sistemlerinde coin üzerindeki köpek temalı riff’i sürdürüyor. Bu arada, bu kripto paraya sahip olan ve onu destekleyenlere “Shib Ordusu” olarak adlandırıyor

Shiba Inu Coin İyi Bir Yatırım Aracı mıdır?

Shiba Inu Coin kısa bir süre piyasalara girmesine rağmen değeri ve işlem hacmi önemli ölçüde arttı, ancak bu tek başına onu iyi bir yatırım yapmıyor. Fiyat artışlarına bakmak ve kaybetme korkusuna kapılmak yerine, ne satın aldığınızı ve neden değerinin yükselip yükselmediğini anlamak bu noktada yatırımınızın geleceğini şekillendirmek adına hayati önem taşır. Çoğu kripto para birimi söz konusu olduğunda, temel bir işletmenin varlıkları veya nakit akışı tarafından desteklenmezler. Varlıklar ve nakit akışı tarafından sağlanan bu destek, geleneksel bir yatırımı bir kripto para biriminden ayıran bir şeydir. Bir hisse senedi ile o işin geleceğine yatırım yaparsınız, bu yüzden eğer iyi giderse, yatırımınız zamanla iyi bir gelir getirmeye başlayacaktır ve tüm bu işlemler üzerinde de yasal bir hak talebiniz vardır.

Öte yandan, Shiba Inu Coin gibi kripto para birimi ile yatırımınız herhangi bir varlık veya nakit akışı tarafından desteklenmez. Para kazanmanın tek yolu, birinin gelip madeni paralarınız için size daha fazla ödemeye istekli olmasıdır. Dolayısıyla kripto para biriminin zaman içindeki ana itici gücü iyimserlik ve spekülasyondur.

Tüccarların ellerindeki varlıklar değer kaybetmeye başlarsa fiyatı yükseltmek için piyasaya koşmaya devam etmeyeceklerdir. Bu spekülatif yapı, Warren Buffett gibi efsanevi yatırımcıları kriptodan uzak tutar.

Son olarak, küçük olan Shiba Inu’nun fiyat sorunu var. Bazı tüccarlar bunu bir tür kripto piyango bileti olarak görüyorlar çünkü örneğin bu madeni paraların 1 milyonunu (50$’lık bir maliyetle) karşılayabiliyorlar. Penny hisse senetlerinde olduğu gibi, madeni para bir sente çıkarsa çok para kazanacaklarını düşünüyorlar veya Shiba Inu, Dogecoin’in ticaret hacmine ulaşsa bile, fişlerini bozdururlardı.

Shıba Inu’yu Benzersiz Yapan Nedir?

SHIBA INU web sitesi, tüm dünyadan köpek temalı resimler yapan ressamlardan oluşan SHIBA INU gruplarını “sanatsal Shiba hareketini” desteklemeleri için teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra SHIBA INU, Shiba Inu Kurtarma Derneği ile birlikte çalışarak ve Amazon Smile platformunu kullanarak dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Shiba Inu köpeklerini kurtarmak için bağış toplamak için bir kampanya da imza atmış durumdadır.