DOLAR
20,3975
EURO
22,0219
ALTIN
1.284,64
BIST
4.964,29

Sterlin ve İngiliz varlıkları tepetaklak

Sterlin ve İngiliz varlıkları tepetaklak
23.09.2022 15:51
0

İngiltere’de Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in mali teşvik açıklamalarıyla sterlinde kayıp yüzde 2’yi aştı. Sterlin dolar karşısında son 37 senenin en düşük seviyesini yeniledi. İngiltere’de 5 senelik bono getirileri de yüzde 4,07 ile bilgilerin yakalandığı 1992 senesinde beri azami seviyesine erişti.
İngiltere’de piyasa oyuncuları daha fazla mali teşvik temennileri sebebiyle İngiltere Merkez Bankası’nın BOE süratle artan enflasyonla çaba amacına kuşkuyla yanaşırken, senetler düştü ve sterlin 37 senenin yeni en düşük seviyesine geriledi.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in, hükümetin ekonomiyi vergi indirimi ve tüketmelerle canlandırma tasarılarını ana hatlarıyla paylaşmasından sonra 5 senelik bono getirisi bilgilerin yakalandığı 1992 senesinden beri en büyük çoğalış olan 51 baz puanlık yükselişle yüzde 4,07’ye erişti. Sterlin de dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde düşerek 1985’deri beri en düşük seviyesini gördü.

“Bono getirilerinin yükselmesi ve sterlinin düşüşü çok kaygı verici bir kombinasyon zira bu gidişat piyasaların İngiltere için tehlike primi olarak maliyetlendiğine işaret ediyor” diyen Allianz Evrensel Investors Portföy İdareyicisi Mike Riddell, “Bu İngiltere’nin enflasyonla çabadaki eminliğinin riskte olduğunun net bir işareti” ifadelerini kullandı.

Öte yandan piyasa oyuncuları BOE faiz çoğalışlarına ait pozisyonlarını kuvvetlendirerek siyaset yapıcıların para siyasetini çok daha kızgın biçimde sıkılaştırması gerektiğine yatırım yapıyorlar. Buna göre Kwarteng’in konuşması evveli Kasım ayında 75 baz puan olan faiz çoğalış temennisi konuşma sonrası yüzde 80 olasılıkla 100 baz puan artırılacağı şekline maliyetleniyor.

Liz Truss hükümeti, 1972’den bu yana İngiltere’nin en radikal vergi indirimi kolisini hazırlayarak hem emekçi fiyatlarına hem de firmalara uygulanan vergileri eksiltti. Ancak stratejistler, artan borç istifinin İngiltere’yi sarihini finanse etmek için dış anapara akışlarına daha bağımlı hale getirmesi sebebiyle, bunun para üniteyi ve senetler üzerinde başka bir baskı oluşturmasından kaygı ediyorlar.