TCMB Sıkılaştırma Politikasını Sürdürecek mi?

TCMB Sıkılaştırma Politikasını Sürdürecek mi?
Kripto Para Kazandıran Robot

TCMB Sıkılaştırma Politikasını Sürdürecek mi?

TCMB sıkılaştırma politikasını sürdürecek mi? Investing.com‘dan Tonguç Erbaş yazdı.

Döviz talebi gücünü korumaya devam ederken, bankalardaki döviz mevduatı geçen hafta 2,9 milyar dolar artışla rekor seviye olan 258 milyar dolara çıktı. Bankalardaki döviz mevduatı artışı geçen hafta da sürdü. BDDK’nın günlük verilerine göre bankalardaki toplam döviz mevduatı 18 Aralık’ta biten haftada 2,9 milyar dolar artışla 258 milyar dolara ulaştı. Bu artışın 1,4 milyar dolarlık kısmı gerçek kişiler tarafından gerçekleştirildi. TCMB’nin yeni başkanı Naci Ağbal, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Merkez Bankası olarak fiyat istikrarı hedefini sağlama hususunda gösterdiğimiz kararlı tutum ve güçlü politika duruşu neticesinde de özellikle risk primlerinin aşağı gelmesini ve özellikle de fiyat istikrarı ve enflasyonun düşüşünü gören vatandaşlarımızın ters para ikamesi, ters dolarizasyonu başlatmalarını bekliyoruz.”

ada coin

Küresel Piyasalarda Neler Oluyor?

Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metin üzerinde anlaşmaya vardı. Açıklama sonrasında İngiltere 10 Yıllık tahvillerinde düşüş hızlandı, FTSE 100 Endeksi de yüzde 0,6 yükseldi. Avrupa Parlamentosu’nun onay süreçleri açısından Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde anlaşmanın 20 Aralık’a kadar gerçekleşmesi çağrısı yapmasına karşın taraflar bu tarihi kaçırmıştı. Görüşmelere 21 Aralık Pazartesi itibariyle devam edilirken, bu görüşmeler özellikle balıkçılık konusunda sorunlara gebe kalmıştı. İngiltere Başbakanı Johnson’ın yeni balıkçılık planına ve çözüm önerisine Fransa ve Danimarka gibi ülkelerden kabul gelmemişti.

Öte yandan, koronavirüsün mutasyonuna tedbir olarak İngiltere’yle kapılarını kapatan Fransa, bazı şartlar dahilinde sınırları yeniden açtı. Fransa Başbakanı Jean Castex Covid-19 testleri negatif çıkan Avrupa Birliği vatandaşlarının İngiltere’den seyahat edebileceğini bildirdi. Ayrıca iki ülke arasında deniz ve demiryolu ulaşımı da tekrar açıldı. Seyahat sınırlaması nedeniyle 3 bin tur otoyollarda sıkışmış ve ülkede gıda tedarik endişeleri ortaya çıkmıştı.

ABD’de Son Durum Ne Oldu?

Pfizer ve BioNTech, ABD’ye ek 100 milyon doz Covid-19 aşısı sağlayacağını duyurdu. ABD hükümeti, ek 100 milyon doz için Pfizer ve BioNTech’e 1,95 milyar dolar ödeme gerçekleştirecek. Bu gelişmeyle birlikte ABD’nin Pfizer ve BioNTech’ten alacağı “BNT162b1” aşısının toplam adedi iki katına çıkarak 200 milyon doz oldu. Şirketler, belirtilen toplam aşı adedinin tamamını 31 Temmuz’a kadar teslim etmeyi hedefliyor.

Bunun yanında, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 3 haftadan beri ilk defa geriledi. Ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları 89 bin düşüşle 803 bin oldu. Ekonomistlerin medyan tahmini ise başvuruların 880 bin olması yönündeydi. Devam eden başvurular 12 Aralık’ta sona eren haftada 5.5 milyondan 5.33 milyona düştü.

USD/TRY

Bugün yapılacak olan yılın son TCMB toplantısı öncesi gözler ABD Başkanı Donald Trump’ın 900 milyar dolarlık mali teşvik paketini imzalamayacağına dair verdiği mesaj ve mutasyona uğrayan koronavirüs endişelerine çevriliyken, kurun hafif satıcılı hareketini sürdürdüğü ifade edildi.

Teknik açıdan, kurun 7,64 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği belirtildi. Olası alımlar ile birlikte kurdaki eğilim yukarı yönlü ilerlerse 7,67, 7,70 ve 7,73 seviyeleri önemli direnç seviyeleri olarak izlenecek. Olası satışlar ile birlikte kur aşağı yönlü hareket ederse 7,62, 7,60 ve 7,57 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

EUR/TRY

Geçen çarşamba günü yurt içi ve Euro Bölgesi’nde zayıf makroekonomik veriler devam etti. Teknik açıdan, çaprazın 9,32 seviyesinde belirleyici olmayı sürdürdüğü belirtildi. 9,30 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketin devamı halinde sırası ile 9,35, 9,38 ve 9,41 seviyelerinin takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleri olduğu kaydedildi. Olası satışların gelmesi ve çaprazdaki eğilimin aşağı yönlü olması halinde 9,30, 9,27 ve 9,24 destek seviyelerinin izlenebileceği söylendi.

EUR/USD

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle ABD tüketici harcamaları ekim ayındaki yüzde 0.3’lük artışın ardından kasım ayında yüzde 0.4 düşerken, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi aralık ayında 80.7 seviyesini gördü. Noel tatili öncesi paritenin yukarı yönlü sınırlı hareketini devam ettirdiği gözlendi.

Teknik açıdan, paritenin 1,2200 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği görüldü. 1,2180 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse sırası ile 1,2220, 1,2240 ve 1,2270 seviyelerinin önemli direnç seviyeleri olarak izlenebileceği belirtildi. Paritenin aşağı yönlü ilerlemesi halinde ise 1,2180, 1,2160 ve 1,2140 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

Altın/USD

Geçen salı, koronavirüs mutasyonu ve ABD’de anlaşmaya varılan teşvik paketi sarı metalde düşüşleri sınırlandırdı. Ancak Trump’ın 900 milyar dolarlık mali teşvik paketini imzalamayacağına mesajı tepki alımlarına neden oldu. Bununla birlikte Noel tatili öncesi dolardaki zayıf görünüm altında yukarı yönlü hareketleri hızlandırdı.

Teknik açıdan, ONS altının 1.875 dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği görüldü. Talebin düşmesi ve ONS altının aşağı yönlü hareketini sürdürmesi halinde, 1870, 1862 ve 1854 seviyelerinin önemli direnç noktaları olduğu belirtildi. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1880, 1889 ve 1900 direnç seviyelerinin kısa vadede takip edilebileceği söylendi.

GBP/USD

Koronavirüs mutasyonuyla gündeme gelen Birleşik Krallık’ta zayıf ekonomik veri akışı görülürken, Brexit görüşmelerinde gelinen olumlu nokta paritenin destek bulmasını sağladı.

Teknik açıdan, GBP/USD paritesinin 1,3540 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği belirtildi. 1,35 destek seviyesinin üzerinde kalması durumunda olası alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi halinde 1,3590, 1,3630 ve 1,3670 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası satışlar halinde paritedeki eğilim aşağı yönlü olursa, 1,3500, 1,3460 ve 1,3420 destek seviyeleri takip edilebilir.

USD/JPY

Dün, Japonya’da para politikası tutanakları izlenirken, Noel tatili öncesinde dolardaki zayıflık ve zayıf seyreden risk iştahının Yen’e olan talebi desteklemesi sayesinde paritenin aşağı yönlü seyri izlendi.

Teknik açıdan, USD/JPY paritesinin 103,40 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği belirtildi. 103,20 destek seviyesinin üzerinde kalırsa yukarı yönlü eğilimin sürmesi halinde sırası ile 103,60, 103,80 ve 104,10 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması halinde 103,20, 103,00 ve 102,80 destek seviyeleri izlenebilir.

Brent Petrol

Geçen salı, koronavirüs mutasyonu haberlerinin küresel toparlanmayı yavaşlatacağı endişesiyle, brent petrolde satıcılı bir seyir izlenmişti. Geçtiğimiz gün EIA Ham Petrol Stokları 18 Aralık’ta biten haftada 0,6 milyon geriledi. Bu gelişmeyle birlikte petrol talebine ilişkin beklentilerin olumluya dönmesi brent petrolde yukarı yönlü hareketlerin devamını beraberinde getirdi.

Teknik açıdan, brent petrolün 51,50 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği belirtildi. 50,20 destek seviyesinin üzerinde kalması halinde gelebilecek alımlar ile petroldeki yukarı yönlü eğilim sürerse 52,60, 53,60 ve 54,50 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası satışlar ile eğilim aşağı yönlü seyrederse 50,20, 49,20 ve 48,00 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

Gram Altın/TRY

Salı günü kurdaki yatay hereketlerin yanı sıra, ABD dolarındaki toparlanma sinyalleri altına olan talebi baskılaması gram altında satışları beraberinde getirdi. Geçen gün ONS altın çevresindeki tepki alımları, gram altındaki yukarı seyri destekledi. Bunun ardından yılın son PPK toplantısı öncesinde kurdaki aşağı yönlü duruş yükselişi sınırlandıran bir faktör oldu.

Teknik açıdan, gram altının 461 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği belirtildi. 459 destek seviyesinin üzerinde kalırsa gelebilecek alımlar ise yukarı yönlü hareketin devamı halinde 463, 465 ve 468 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası satışlar ile gram altındaki eğilim aşağı yönlü giderse 459, 457 ve 455 destek seviyeleri izlenebilir.

Kaynak: Investing.com

Kripto Para Kazandıran Robot