Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Tüm Zamanların En Yüksek ve En Düşük Seviyelerinde İşlem Nasıl Yapılır?

Tüm Zamanların En Yüksek ve En Düşük Seviyelerinde İşlem Nasıl Yapılır?
Kripto Para Kazandıran Robot

Tüm Zamanların En Yüksek ve En Düşük Seviyelerinde İşlem Nasıl Yapılır?

Tüm zamanların en yüksek ve en düşük seviyelerinde işlem nasıl yapılır?

Giriş!

Normalde, direnç veya destek seviyelerini belirlediğimizde, bu ayarlamaları yapabilmek için önceki düşük veya yüksek seviyelere bakarız. Örneğin, aşağıdaki H4 grafiğinde GBP / USD paritesi bir süredir 1.33 seviyesinde dönüyor, bu yüzden bu seviyeyi taktiksel bir destek noktası olarak seçmek mantıklı olacaktır.

Çok pratik, değil mi? Temel olarak, varlığın geçmiş performansıyla işlem yaparsınız.

1.png

Farzedelim!

Peki ya döviz paritesi daha önce hiç bulunmadığı bir bölgeye yani keşfedilmemiş bir bölgeye ulaşırsa?

Aşağıdaki grafikte günlük USD / TRY paritesi için durum bu şekilde. 7.50 desteği ve 8.50 direnci kolayca ayarlansa da, bu sadece yerel, gün içi ticaret ve döviz çifti 8.50 direncinin altında kaldığında işe yarayabilir.

Ancak tekrar 8,50’ye ulaşıp ve onu geçerse ne olur ? Direnç seviyelerini nasıl ayarlarsınız?

2.png

Varsayım!

Kontrol edilecek ilk şey, daha geniş bir zaman dilimidir. Bazen, fiyat-performansını geçmişe bakarak yeterince göremezsiniz: Çoklu yılların en düşüğünü veya en yüksek seviyesini, H4 veya günlük grafikte görmek çok zor olabilir. Bu nedenle, haftalık veya aylık bir zaman dilimine geçmeniz gerekir. Ancak USD / TRY paritesi için aşağıdaki aylık grafik, son yirmi yılda fiyatın hiç bu kadar yükselmediğini gösteriyor.

O zaman ne yapılmalı ? Burada direnç seviyesi nasıl ayarlanır?

3.png

Uygulanacak Etaplar

Temel Bilgiler

Yapmanız gereken şey bir grafik izdüşümü yapmaktır. Ancak bunu yapmadan önce, varlığınız için temel düzende herhangi bir değişiklik beklenmediğinden emin olmalısınız.
Bir denizde bir rota planlamak gibidir: belli bir eğilimde takip ettiğiniz yere gelirsiniz. Rüzgar değişirse, eğilim de değişir – bu sizi planlayamayacağınız tamamen farklı bir yöne doğru götürür. Dolayısıyla, rüzgarların şimdiye kadar olduğu gibi aynı yönde esmeye devam ettiğini varsayarak gelecekteki konumunuzu sadece öngörebilirsiniz.

Hız

Şimdi, varlığınızın yörüngesinin takip ettiği hızı gözlemleyin. Hızlanmaları veya yavaşlamaları gerçekten öngöremezsiniz, bu nedenle fiyat hareketini orta vadeli ve uzun vadeli geleceğe yansıtmanın tek yolu, ortalama olarak aynı hızda olduğunu varsaymaktır. Bunu yaptıktan sonra, ekranınızda, şimdi uygun direnç veya destek seviyelerini belirlemenize yardımcı olabilecek beklenen bir fiyat hareket çizelgesine sahip olacaksınız. Hedef tamamlandı.

Pratik

Örneğin, aşağıdaki USD / TRY paritesinin günlük grafiği. Ekstrapolasyon ( geçmiş yıllara ait rakamlara dayanarak geleceğin tahmin edilmesine yarayan bir istatistik yöntemi) için temel olarak sol taraftaki karede işaretlenmiş yukarı doğru yörüngeyi alıyoruz. Bu, etrafında gerçekleşen büyük bir haber veya büyük bir piyasa hareketi olmadan olan normal bir davranışıdır. Şimdi, orta vadede benzer bir yörünge izleyeceğini varsayıyoruz. Grafiğini çizdiğimizde, tamamıyla aynı olmak zorunda değil: Sadece aynı temel koşullar altında USD / TRY paritesi için en olası senaryonun ne olduğuna dair bir tahmin yapıyoruz. Şimdi direnci 9.00 olarak belirleyip işlem (ticaret) planlarımızı bunu temel alarak yapıyoruz. Aynı şey aşağı doğru hareketlerde de işe yarar.

4.png

Gerçeklik

Bu yaklaşımın orta vade ve uzun vadeli tahminler için daha uygulanabilir olduğunu unutmayın. Kısa vade, gün içi hareketler ve geçici piyasa coşkuları tarafından çok fazla etkilenirken, uzun vade bu bu gürültüleri duymazdan gelir. Ayrıca, planınıza yaklaşık düzeltmeleri ve geri çekilmeleri dahil etmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, gerçekçi olmayan fiyat davranışı beklentileri veren ideal(!) bir senaryoya ya da pürüzsüz(!) düz eğrilere sahip olabilirsiniz.

Netice

Bu bahsedilenler ışığında, tüm zamanların en yüksek veya en düşük seviyelerine sahipseniz ve varlığın önceki performansında hiçbir referans noktası geçerli görünmüyorsa, şu adımları izleyin:

1- Temel düzeni kontrol edin. Temellerin öngörülebilir gelecekte aynı kalması bekleniyorsa, mevcut hareket yörüngesinin orta vadeli plana yansıtılabileceğini varsaymanız için yeterli bir zemin oluşturuyor olabilir.

2- Varlığın hareketinin modelini ve hızını kontrol edin. Eğimin ne kadar eğildiğini, yerel bükülmelerin ve düzeltmelerin nasıl geçtiğini görün. Bu verilerden elde ettiğiniz sonucu orta vadeli geleceğe aktarın.

3- Bu plana göre, direnç / destek ve bölge seviyelerine dikkat edin. Şimdi, hedefiniz tamamlandı ve beklenen seviyelerde işlem yapabilirsiniz.

Tüm Zamanların En Yüksek ve En Düşük Seviyelerinde İşlem Nasıl Yapılır?

Kaynak: https://fbs.com/

Kripto Para Kazandıran Robot