enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Türk Lirasında Güçlenen Dolar Baskısı

Türk Lirasında Güçlenen Dolar Baskısı
ada coin

Dolar/TL kuru küresel piyasaların risklerinin azalması sonucunda yeniden yükselişe geçeceği bir pozisyon yakaladı. Bu durum Türk Lirasının yeniden değer kaybetmesine neden olabilir. TL üzerinde baskı kuran dolar, haftaya yükseliş ile başladı.

Dolar, Nakde Dönüş ile Düşüşe Geçti

Kurban bayramı öncesinde vatandaşlar bayram masraflarını karşılamak amacıyla dolardan TL’ye geçiş yapmıştı. Bu da liranın üzerindeki kur baskısını azaltmış ve kuru düşürmüştü. Bayram öncesinde 8,52’ye kadar düşen dolar haftayı da burada kapatmıştı. Ancak küresel piyasalardan gelen haberler nedeniyle sönümlenen doların ateşi yeniden çıktı. Bu süreçte Dolar/TL 8,60’a kadar yükseldi.

Kripto Para Kazandıran Robot

Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, haftaya 1.146 seviyesinde başladıktan sonra küresel risk iştahındaki düşüşle yüzde 0,2 yükselerek 1.148 civarına tırmandı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi ise yüzde 1,28 civarında bulunuyor. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 381 baz puan civarında bulunurken 2 yıl vadlei gösterge tahvil faizi yüzde 18,88 seviyesinde seyrediyor.

Yellen’dan Çin Ticaret Anlaşmasıyla İlgili İlk Açıklama

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hazine Bakanı Janet Yellen, Trump hükümetine ait Çin Ticaret Anlaşması ile ilgili ilk kez konuştu. Yellen, geçen sene Trump hükümeti döneminde Çin ile imzalanan ticaret anlaşması konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi. Bakan, Biden yönetiminden anlaşmayla ilgili yapılan ilk detaylı açıklama oldu.

New York Times’a verdiği bir röportajda “Benim görüşüm Çin’e uygulanan vergilerin çok da düşünülmeden koyulduğu yönünde. Gümrük tarifeleri tüketicilere koyulan vergilerdir. Birçok konuda koyulan vergilerin Amerikalı tüketicilere zarar verdiğini görüyoruz” diyen Yellen, önceki yönetim tarafından imzalanan anlaşmanın Çin ile olan sorunlara çözüm getirmediğinin altını çizdi.

2020’nin Ocak ayında imzalanan anlaşma Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının verdiği zararları azaltmayı hedefliyordu fakat imzalandıktan 18 ay sonra iki taraf da ithalat için daha fazla gümrük vergisi ödüyor.

ETİKETLER: , ,