Türkiye’de Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Arttı!

Türkiye’de Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Arttı!
Kripto Para Kazandıran Robot

Son dönemde kripto paralara olan ilginin artmasıyla Türkiye’de Bitcoin ATM’sinin satısı yükseldi.

Türkiye’de Bitcoin ATM’lerinin sayısı arttı. Ülkede 2020’ye kadar yalnızca bir tane Bitcoin ATM’si aktif olarak çalışıyordu. Son dönemde bu ATM’lerin sayısı 10’a ulaştı.

ATM’lerin 9’u İstanbul’da bulunurken, geri kalan 1 tanesi ise İzmir’de faaliyet gösteriyor. İstanbul’daki Bitcoin ATM’leri; Bahçelievler, Bağcılar, Güngören, Bakırköy, Fatih, Sarıyer, Şişli ve Ataşehir ilçelerinde yer alıyor. İzmir’deki Bitcoin ATM’si ise Bornova’da bulunuyor.

Söz konusu ATM’lerin yarısı, Avrupa’da birçok ülkeye Bitcoin ATM’si konuşlandırmış olan Shitcoins Club şirketine ait. Avrupa ülkelerinde şirkete ait 150’ye yakın Bitcoin ATM’si bulunuyor.

ada coin

Bitcoin ATM’leri, kişilerin nakit veya banka kartı kullanarak Bitcoin satın alabildikleri veya satabildikleri kiosk’lara verilen isim olarak biliniyor. Bu amaç doğrultusunda faaliyet gösteren ilk ATM, 29 Ekim 2013 tarihinde Kanada’da faaliyete geçti. Dünya üzerinde 71 ayrı ülkede yaklaşık 16 bin BTC ATM’si bulunuyor.

Bitcoin ATM’leri, kullanıcıların işlemlerinden belirli bir yüzde ile komisyon alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu komisyon, borsalara standart bir BTC işlemi için ödenen miktarın üzerinde bulunuyor. Komisyon yüzdesi, satış işlemlerinde yüzde 9 seviyesine kadar çıkabiliyor.

Kripto Para Kazandıran Robot