Ukrayna, Yasadışı Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı

Ukrayna, Yasadışı Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı
Kripto Para Kazandıran Robot

Chernihiv Oblastı’nda yaptığı operasyonla ses getiren ve ülkede kaçak kripto madencilerinin kabusu olacağını belirten hükümet, bu kez de Kiev yakınlarındaki Vinnytsia şehrinde başka bir yasadışı kripto madencilik çiftliğini kapattı. Yeraltı maden tesisinin, 5000 bilgisayar, 50 işlemci, 500 grafik kartı ve 3800 PS 4 konsolunun kullanıldığı ülkedeki en büyük tesis olduğu söyleniyor.

En Büyük Tesislerden Biri

Ukrayna’da başkent Kiev yakınlarında kapatılan tesis, en büyüklerden birisi olması ile biliniyor. Madencilik yapmak için kaçak elektrik kullanan çiftlik sahipleri bugüne kadar 259 bin 300 dolar değerinde elektriğin gerçek tüketime yansıtmadıklarını tespit etti.  Vinnytsia madencilik çetesi çöküşü, aynı zamanda dünyanın önde gelen kripto para birimlerini benimseyen ülkelerden biri olan bir ülkede hükümetin yasadışı Bitcoin madenciliği operasyonlarına yönelik devam eden baskısının bir parçası olması ile ünlü.

Yetkililer kripto düzenlemesi konusunda adım atmak için gerekli çalışmaları da başlattılar. 2020’de Ukrayna Enerji Bakanlığı, kripto madenciliği projeleri için nükleer enerji temini çalışmalarını teşvik etmişti. Ülke, nükleer enerjisini geliştirmek için Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia Santrali’nin yakınında 700 milyon dolarlık bir veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Bu nedenle, ülkedeki kripto sektörünü düzenleme çabalarında baskınlar sadece yoğunlaştı.

ada coin

Chernihiv Oblast Madencilik Büstü

Oblast’ta kapatılan maden sayesinde elektrik sıkıntısı çeken birçok yer tekrar hizmet almaya başladı. Bu maden keşfedilmemiş olsaydı sorun devam edecekti. Bu baskında toplam 150 ASIC ele geçirilirken, başka bir baskıda 350S ASIC ele geçirildi.

Bu, PS4 konsollarının Bitcoin madenciliği için ilk kez kullanılması değil. Homebrewed Game Boy ve Raspberry Pi Bitcoin madencisinin daha önceki örnekleri vardı. 256-bit veri yolu ile bir madencilik çiftliği kurmanın en iyi yolu olmasa da, PS4’ün bellek bant genişliği 176 Gbps’ye ölçekleniyor ve bu sayede geleneksel madencilik çalışır hale geliyor.

Ukrayna’dan önce İran, hükümetin bu yılın başlarında tüm kripto madenciliği faaliyetlerini askıya almasına rağmen ülkede faaliyet gösteren yasadışı Bitcoin madencilik çiftlikleri üzerinde benzer katı önlemler aldı. İran bu yaz çok sayıda elektrik kesintisine yol açan ciddi bir elektrik sıkıntısıyla karşı karşıya ve birçoğu bunun için kripto madenciliği faaliyetlerini suçluyor.

Kripto Para Kazandıran Robot