DOLAR
19,0865
EURO
20,6181
ALTIN
1.200,80
BIST
4.997,80

Uzman İsim Dolar Tahminin Açıkladı

Uzman İsim Dolar Tahminin Açıkladı
29.07.2022 17:00
0

Dolar/TL’de Yeni Rekor! Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi? Uzman İsim Doların Ne Kadar Olacağını Açıkladı!

Dolar/TL Fed kararı sonrasında sakinliğini bozdu. Bir süre önce yeniden yükselişe giderek 2022 yılının rekorunu kıran dolar/TL, piyasaları etkilemeye devam ediyor. Faiz artışının Türkiye’yi etkilediğini ifaden eden Ekonomist Selçuk Geçer, doların ne kadar olacağını açıkladı! İşte detaylar…

Genel ekonomik görüm sonrasında merkez bankalarından gelen yeni para politikaları dolar, euro ve Türk lirasını etkilemeye devam ediyor. FED’in piyasalarda şahin duruşu ve faiz artırma hamleleri küreselde dolara güç kazandırırken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından uygulanan para politikası sonrasında dolar/TL’de hareketlilikler artmaya başladı. Dolar karşısından en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi haline gelen TL, enflasyon etkisiyle de erimeye devam ediyor. Tüm bu gelişmeler sonrasında sakinliğini bozan dolar kurusunda yeni rekorlar görülmeye devam ediyor.

dolar

Dolar Kurunda Sakinlik Sona Erdi!

Dolar/TL cephesinde yükseliş eğilimi görülmeye devam ediyor. 20 Aralık’tan itibaren uygulamaya alınan kur korumalı TL mevduat hesapları ve diğer TL’ye yönelik uygulamalar sonrasında dolar kuru zirve sonrasında 13 – 14 lira bandına kadar çekildi. Yeni yıldan itibaren bu seviyelerde ilerleyişini sürdüren dolar kuru, FED kararları ve diğer ekonomik göstergeler sonrasında 2022 yılında da zirveye yerleşti. 20 Aralık’tan itibaren yeni zirve olan 17.93 lira seviyesi takip edildi.

Geçtiğimiz hafta itibariyle açıklanan FED faiz kararı sonrasında piyasalarda yükseliş eğilimleri görülmeye devam ediyor. Dolar kurunda yaşanan bu gelişmeler sonrasında Merkez Bankası’nın ve uzmanların da yıl sonu dolar tahminleri değişti.

Dolarda Eylül Ayına Dikkat!

Her söylediği olay olan Ekonomist Selçuk Geçer, doların ilk olarak 18 liraya ve Eylül ayında ise 21 lira seviyesine geleceğini tahmin eden Selçuk Geçer, tahmininde haklı çıktı. İlk seviyenin 18 olacağını aktaran Selçuk Geçer, Eylül ayında da beklentisinin 21 lira olduğunu aktarmıştı.

Dolar/TL’de bir sonraki adımı aktaran Selçuk Geçer, kasım – aralık ayında ise 30 liranın görülebileceğini söyledi. Dolar endeksinin 107 seviyelerine gelmesinin 115’e kadar gidişin mümkün olabileceğinin altını çizdi. Uzun süredir dolar kurunda 30 lira hedefini yineleyen Selçuk Geçer, önümüzdeki aylarda dolarla borcu olan veya dolar yatırımı yapacak kişileri uyarmaya devam ediyor.

Faiz Artışları Türkiye’yi Etkilemeye Devam Ediyor!

Uzman İsim Doların Ne Kadar Olacağını Açıkladı! Küresel piyasaları etkileyen güçlü merkez bankları tarafından politika faizleri tüm dünyada artan enflasyona karşı artışa gitmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan son artış sonrasında doların güç kazandığı görüldü. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise faizleri son toplantısında da sabit bıraktı.

Temmuz ayı için FED faiz artışını 100 baz puan şeklinde bekleyen Selçuk Geçer’in bu tahmininde yanıldığı görüldü. 75 baz puanlık bir artış olmasının ardından diğer tahmininde ise haklı çıktı. Doların 17.88 seviyesine sonrasında ise 18’e ve 30 liraya kadar gidebileceğini aktarmıştı.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Merkez Bankası ve BDDK’nın tüm müdahalelerine rağmen dolar kurunda artış yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık 2021 itibariyle uygulanmaya alınan yeni bankacılık sistemleri sonrasında artışın kısa süreli önüne geçilmesinin ardından dolar kuru yeniden rekor seviyelere geldi.

29 Temmuz Cuma itibariyle hafta kapanışında dolar/TL 17.95 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Kapanışı bu seviyelerden yapması beklenen dolar kurunun önümüzdeki hafta itibariyle yeni rekorlar kırma eğilimi içinde olduğu tahmin ediliyor. Önceki tahminlerinde haklı çıkan Ekonomist Selçuk Geçer ise dolar tahminini 30 lira olarak yineledi.