DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Virgin Galactic Nedir? Hisse ve Analizi

Virgin Galactic Nedir? Hisse ve Analizi
11.07.2022 16:38
0

Virgin Galactic Nedir? Virgin Galactic, kurucusu Richard Branson olan uzay yolculuğu seferleri düzenleyen bir firmadır. Bu firma Virgin group şirketi bünyesindedir. Kuruluş tarihi 2004 senesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri New Mexico’dur. Herkes için bir hayal olan uzay seyahatlerini insanlara yaşatmak için kurulmuştur. Birçok büyük firma bu kuruluşa destek vermektedir. Çünkü geleceğin önemli teknolojileri arasında görülmektedir. Bu firma uzay seyahatlerinin yanı sıra uzay araçlarının parçalarını da üretebilme kapasitesine sahiptir.

Virgin Galactic’in Amacı

Virgin Galactic Nedir? Virgin Galactic’in Amacı profesyonel olmayan, sıradan insanlara uzayda bir yolculuk fırsatı vermektir. Atmosferin 100 kilometre dışına çıkarılan insanlara yer çekiminin olmadığı alanda bir deneyim yaşamaktadırlar. Ayrıca insanlar dünyadan uzaya bakma fırsatı da yakalamaktadırlar. 2007 senesinin kasım ayına kadar, 2009 da gerçekleştirilecek bir sefer için 200 adet bilet satılmıştır. Bu biletlerden her birinin fiyatı 200 bin ABD doları olmuştur. Çağımızın bu yeni sektöründe ilk özel uzay seyahati seferleri Rus Uzay Ajansları tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak gerçekleştirilen seyahatlerde roketlerin mürettebat ile birlikte 8 kişilik insan kapasitesi olmuştur. Virgin Galactic uzay seyahatleri sektöründe çok daha fazla insan kapasitesine sahip uçuşlar gerçekleştirme amacındadır.

Virgin Galactic’in Gerçekleştirdiği Seyahatlerin Fiyatları

Virgin Galactic’in Gerçekleştirdiği Seyahatlerin Fiyatları ilk planlanan yıllarda 200 bin ABD doları olarak belirlenmişti. Ancak daha sonra bu fiyatlar 100 bin ile 175 bin ABD doları arasında farklılıklar gösterdi. Zamanla teknolojinin gelişmesiyle bu seyahatlerin maliyetleri de düşme eğilimi gösterdi. Bu firma yapılacak seyahatlerde kullanılan roketlerin parçalarını da kendisi üreterek seyahatlerin fiyatlarını düşürmektedir. Zaman içinde sadece elit kesime özelmiş gibi görünen bu seyahatler, sıradan insanlarında yaşayacağı bir deneyim olarak hayatımıza girme gayreti göstermektedir. Bu uzay seyahatlerine isimlerini ilk yazdıran ünlü isimler: Dave Navarro, Philippe Starck, Stephan Hawking, Bryan Singer ve William Shatner’dir.

Virgin Galactic Hisseleri Satın Alınmalı Mı?

Virgin Glactic Hisseleri Satın Alınmalı Mı sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Bu şirket bugüne dek hiçbir kar elde edememiştir. Aksine Ekim 2014 senesinde test uçuşu sırasında ateşlenen bir roket kazası gerçekleşmiş ve araçtaki pilot hayatını kaybetmiştir. Bu kazada şirketin milyonlarca dolar zarar ettiği kayda geçmiştir. Ancak yine de bu girişimler hem hükümetler hem de büyük şirketler tarafından büyük destek görmektedir. Hükümet kanadından gelen desteğin nedeni, eğer bu girişimler özel sektörler tarafından gerçekleştirilmezse bunu yapmak devletlere düşer. Böyle sıra dışı ve uzmanlık gereken bir alanı hükümetler işi bilen özel sektörlere bırakmayı tercih eder. Bu nedenle büyük destek görürler.

Hükümetlerin bir şirketi bu denli desteklemesi, bu şirketlerin hisselerini almayı mantıklı kılmaktadır. Özel şirketler tarafından sürekli olarak desteklenme sebebi ise, bu türden seyahatlerin geleceğin sıradan faaliyetleri arasına gireceği düşüncesidir. Virgin Galactic Hisseleri kısa vadede değil uzun vadede kâr amacı planlayan kişiler için inanılmaz bir yatırım aracı olabilir. Önümüzdeki otuz sene içerisinde büyük gelişim göstereceği düşünülmektedir.

Virgin Galactic Hisseleri Fiyatları

Virgin Galactic Hisseleri Fiyatları güncel olarak 22 ile 25 ABD dolaylarında değişiklik göstermektedir. Hisse hacmi 9.582.387’dir. Son bir sene içinde hisselerindeki değişme oranı %927’dir. Hisse değerleri en yüksek seviyesine 2021 haziran ayında ulaşmıştır ve yaklaşık fiyatı 55 ABD dolarına yükselmiştir. Hisselerin piyasa değeri 591B’dir. Hisselerin tedavüldeki sayısı bilinmemektedir. Haziran ayında en tepe noktasına ulaşan hisse fiyatları, temmuz ayında büyük bir düşüş yaşamış ve son dört aydır sistematik olarak aynı dolaylarda seyretmektedir. Şu sıralar düşen hisse senetlerinden satın almak mantıklı bir seçim olacaktır. Virgin Galactic Nedir?