enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Yatırım İçin Uygun Olan Kripto Paralar

Yatırım İçin Uygun Olan Kripto Paralar
ada coin

Yatırım İçin Uygun Olan Kripto Paralar

Kripto para piyasasında yatırım yapmak son birkaç yılda oldukça rağbet gören bir hale geldi. Birçok yatırımcı geleceğe yönelik kripto para yatırımı yapıyor. Bazı yatırımcılar ise kısa vadeli yatırımlar yaparak daha erken bir zamanda gelir elde etmeyi umuyor. Kripto para piyasaları son derece oynak piyasalar olduğu için birkaç içinde çok büyük kazançlar elde edilmesi mümkün olduğu gibi aynı şekilde büyük zararlara uğramak da mümkün. Genelde araştırılmadan ya da kulaktan dolma bilgilerle yapılan yatırımların akıbeti daha kötü oluyor. Bu yüzden yatırımcıların, satın alacakları kripto paraları araştırmaları, geleceğe dair tahminleri incelemeleri daha sağlıklı bir yatırım yapmalarını sağlar. Bu yazımızda şu anki piyasa koşullarında yatırım yapmaya uygun olan kripto paraları inceledik. Bu yaz herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir ve yatırımcılara bir fikir vermek amacıyla yazılmıştır.

1-Cardano (ADA)

ADA coin Cardono platformu üzerinde kullanılır ve platformda yapılan finansal işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Cardono, 2015 yılında geliştirilmiştir. Blockchain altyapısını kullanmakta olan platform, üçüncü nesil bir finans protokolüdür. 2017 yılında itibaren resmi olarak kullanılmaktadır.

Cardono merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Amacı ise bankacılık sistemine blockchain faaliyetlerini entegre ederek alternatif bir platform oluşturmaktır. ADA coinin geliştiricisi, Amerikalı Charles Hoskinson’dur. ADA coin ve Cardono platformu ise merkezi İsviçre’de olan Cardono Vakfı tarafından denetlenmektedir ve geliştirilmektedir.

Kripto Para Kazandıran Robot

ADA coin üzerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu coinin geleceğini merak ediyorlar. Eğer iddialarını gerçekleştirmeyi başarırsa ADA coin gelecekte iyi fiyatlara gelebilir. ADA coin ilk çıktığı günden itibaren Ethereum’a rakip olarak çıkmıştır. Ethereum’da yer alan birtakım sorunları gidermeyi vaat etmekte. Eğer bu iddialarını gerçekleştirebilirse gelecekte kendi fiyatını katlayabilir. Ayrıca zaman içinde Ethereum’un da yükselmesinden dolayı Ethereum benzeri bir kripto para arayışına giren yatırımcılar ADA coini tercih edecektir. Bu da coinin fiyatının yükselmesini sağlar. Birçok uzman Cardono projesinin geleceğinin parlak olduğunu ve daha iyi yerlere geleceğini tahmin etmektedir. Uzmanlar ADA coinin ilerleyen günlerde değerini 2’ye, sonraki birkaç yıl içerisinde ise 4 ve 5’e katlamasını beklemektedir.

2-Ethereum (ETH)

Bir önceki coin önerisinde Ethereum’a rakip olarak çıkan Cardono’yu inceledik. Ethereum’dan bahsetmişken onu değerlendirmemek olmaz. Bitcoin’den sonra gelen en değerli altcoin Ethereum’dur. 2015 yılında hayata geçirilmiştir. Ethereum, Bitcoin sistemini daha iyi bir hale getirme hedefindedir. Ethereum’un en çok ses getiren işlerinden birisi de akıllı kontrat özelliğidir. Bu proje blok zincir sisteminde bir devrim niteliğindedir.

ETH coin kurucusu Vitalik Buterin ve ekibi tarafında kurulmuştur. 2014 yılında Swiss şirketlerinde geliştirilmeye başlanmıştır. ETH coin daha sonra Kuzey Amerika’da bir konferansta duyurulmuş ve tüm dünyada geçerli olmuştur.

Ethereum potansiyel olarak çok güçlü bir projedir. Bu yılın başlarında ciddi bir değer kazansa da bazı olumsuz gelişmelerle değer kaybetti. Ancak son zamanlarda toparlanma yaşadı ve bu yükselişin devam edeceğini söyleniyor. Ethereum’da psikolojik bir hedef var ki o da 5000 dolar. ETH coinin birkaç yıl içinde 5000 dolar fiyatlarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ethereum iyi bir teknolojiye ve güçlü bir marka değerine sahip. Bu özellikleri sayesinde bahsedilen fiyatlara ulaşması ihtimalini mutlaka değerlendirmelisiniz. Bunların yanı sıra Ethereum bazı ortaklıklar da kurdu. Yükselişinde bu ortaklıklarda etkili olmaktadır. Son olarak Reddit sitesi ile bir ortaklık gerçekleştirdi. Reddit sitesi bu ortaklığı duyurdu ve büyük ölçekli uygulamalarda Ethereum’dan faydalanacaklarını açıkladı. Ethereum’un ileride yeni ortaklıklar da kuracağı bekleniyor.

3-Polkadot (DOT)

Merkeziyetsiz projelerden devam ediyoruz. Sırada Polkadot platformunda kullanılan DOT coin var. Polkadot platformu, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yenilik açısından en başarılı platform olma iddiasıyla yola çıkmıştır. Polkadot platformu, merkeziyetsiz olan internet sitelerini ya da halka açık ağları birbiriyle bağlamayı ve işi Blockchain ile yapmayı amaçlamaktadır.

Proje, bağımsız bir şekilde işleyen Blockchain ağlarını birbirine bağlamayı ve güvenilir bir şekilde bilgi alışverişi yapılmasını amaçlar. DOT coin burada kullanılan bir kripto paradır ve sistem içinde birçok amaca hizmet eder. DOT coin sayesinde Polkadot projesinin devamlılığı sağlanır.

DOT Coin, İsviçre merkezli Web3 Vakfı tarafından denetlenmektedir ve geliştirilmiştir. DOT coin geliştiricileri; Peter Czabon, Gavin Wood ve Robert Habermeier gibi isimlerdir.

Fiyat tahminlerine bakıldığında ise DOT coin gelecekte değerini 50 doların üzerine çıkarabilir. Bazı iddialı tahminlere göre ise birkaç yıl sonra DOT coin 100 doların üzerine çıkabilir. Uzmanlar tarafından geleceği parlak olarak görülen DOT coin mutlaka değerlendirilmesi gereken bir kripto paradır.

Bunun yanı sıra, Polkadot platformu her geçen gün ekibini büyütüyor ve daha güçlü bir hale geliyor. Son 2 yılda Polkadot topluluğu ekibini neredeyse ikiye katladı ve popülaritesini artırdı.

4-Tron (TRX)

Tron projesi, merkeziyetsiz uygulamaları ve akıllı kontratları destekleyen bir projedir. Tron platformu proof-of-stake olarak adlandırılan bir sistem kullanır. Bu sistem sayesinde, Bitcoin gibi kripto paralara kıyasla çok daha az enerji ile çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilir. Bitcoin’e karşı böyle bir avantajının olması son günlerde konuşulan yüksek enerji tüketimi sorunları, TRX coinin değerinin ilerleyen günlerde daha da artmasına olanak sağlayabilir.

Tron projesi, Tron Vakfı tarafında Singapur’da geliştirilmiştir. Kurucusu Justin Sun adında bir girişimcidir.

Fiyat tahminlerine bakıldığında ise TRX coinin gelecekte yükseleceğine dair ciddi bir inanç var. İlerleyen günlerde TRX coinin önce 0.50 doları daha sonra ise 1 doları aşabileceği konuşuluyor. Birçok uzman analiste göre Tron projesini yükselişini sürdürebilir ve başarılı bir proje olarak popülaritesini artırabilir.

Ayrıca Tron projesi popülaritesini artırmak ve prestij kazanmak için bazı anlaşmalar da imzalıyor. Son olarak Güney Kore’de bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma sayesinde Tron coin Güney Kore’de yer alan 10.000’in üzerinde ATM ile uyumlu çalışacak ve kripto para değişimleri yapılabilecek.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulunca Tron projesinin ve TRX coinin mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.