Yurt İçinde Döviz ve Altın Hızla Düşüyor

Yurt İçinde Döviz ve Altın Hızla Düşüyor
Kripto Para Kazandıran Robot

Yurt İçinde Döviz ve Altın Hızla Düşüyor

Yurt içinde döviz ve altın hızla düşüyor. TCMB Başkanı Ağbal’ın konuşmasından sonra TL varlıkları değerlenme ivmesini hızlandırdı.

Bu hafta gelişen ülke para birimleri arasında en iyi performansa sahip olan Türk Lirası, döviz karşısındaki güçlü duruşunu devam ettiriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal‘ın, Reuters Haber Ajansına verdiği röportajda kullandığı ifadeler TL’nin değerini daha da artırdı. TCMB Başkanı Ağbal, uzun bir süre daha faiz artışı yapılmayacağını belirterek, “Alacağımız kararlarla ve yapacağımız güçlü iletişimle piyasanın önünde giderek beklentileri yönetmek suretiyle fiyat istikrarı amacı doğrultusunda fiyatlama davranışlarını istediğimiz noktaya taşıyacağız.” ifadelerini kullandı. Böylece Ağbal, piyasa dostu adımların süreceği sinyalini vermiş oldu.

Piyasaların Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamalarla birlikte sıkı para politikası beklentilerinin yükselmesi, enflasyonla mücadelede de aynı yolun izleneceği beklentisini yaratıyor. Diğer taraftan küresel piyasalarda risk iştahının artmış olması dövizdeki düşüşe destek veriyor.

Dolar/TL kuru bugün 7,0825 seviyesine gerileyerek 6 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi, Euro/TL ise 8,4760’a gerileyerek 21 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü. Türkiye CDS 5 Yıllık USD de 300 bp altına inerek mart ayı sonrası en düşük seviyesine indi. Gram altın dövizle beraber ONS tarafında da sert düşüşler olmasıyla 409 TL’ye kadar gerileyerek 22 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi kaydetti.

Haftanın son işlem gününde Türk Lirası pozitif ayrışırken, dolar kuru haftalık yüzde 3’e yakın, euro kuru ise haftalık yüzde 4’e yakın değer kaybı yaşadı.

ada coin

Bu yazıda Investing.com katkısı bulunmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot